Mucize ses hileli mi?

'Yetenek Sizsiniz Türkiye' adıyla Türk versiyonu da yapılan Britain's Got Talent yarışmasında şöhret olan Susan Boyle'un seçmelerdeki performansıyla dijital olarak oynandığı iddia edildi.

Haberler 27.08.2010 - 12:34

Mucize ses hileli mi?

'The X Factor' programını da yapmakta olan prodüksiyon ekibinden bir çalışan, İskoç şarkıcının sesinin post-prodüksiyon sırasında sesleri iyileştirmeye yarayan Auto-Tune adlı programın kullanılarak düzeltildiğini söyledi.


Bu hilekarlık iddiası Cowell'ın programları için üçüncü kez ortaya atıldı. Yapımcılar ses düzeltme işleminin canlı performanslar için kullanılmadığını sadece post-prodüksiyon aşamasında kullanıldığını, Cowell ve diğer jüri üyelerinin yarışmacıların gerçek seslerini dinleyerek karar verdiğini açıkladı.

Yarışmacıların gerçek yetenekleri yerine ilginç geçmişleri yüzünden sesleriyle oynanması ve seyircinin adil bir karar vermekten mahrum bırakıldığı anlamına geliyor. Yapımcı şirket Talkback Thames, şu an bile internet fenomeni haline gelen Susan Boyle'un sesiyle oynanıp oynanmadığını açıklamıyor.

Cowell'ın diğer programı olan 'The X Factor' yarışmasının İngiliz versiyonu da daha yayınlanmaya başlamadan iki skandalla anılıyor. Bunların ilki Cowell'ın çok beğendiğini söylediği hayat hikayesi ilginç 18 yaşındaki bir yarışmacı kızın performansıyla yaşandı.

Seyircilerin Facebook'ta yaptığı yorumlarla yarışmacının sesinin düzeltildiği ortaya çıktı. O ana kadar programda Auto-Tune kullanıldığı bilinmiyordu ama yapımcılar bunu İzleyenlere maksimum eğlence sunabilmek için yaptıklarını söyledi. İkinci skandal ise yarışmacılardan birinin daha önceden ABD'de bir albüm anlaşması yapmış olmasıydı.

Yarışma İngiliz gazetelerinde 'yılın skandalı' olarak anılıyor ancak bu skandallarla birlikte Cowell'ın programları daha da çok ilgi ve reyting topluyor.

Sayfa Yükleniyor...