'Müdahale niyetinde değiliz'

Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan'ın faiz kararına tepki gösterdiği Merkez Bankası'nın bağımsızlığının esas olduğunu söyledi. Herhangi bir düzenlemenin söz konusu olmadığını ifade eden Arınç, "Müdahale etme niyetinde değiliz" ifadesini kullandı.

02.06.2014 - 19:40

'Müdahale niyetinde değiliz'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kameralar karşısına geçti.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Arınç, faiz kararı nedeniyle tepki çeken Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Bakanlar Kurulu'nda yaptığı sunuma değindi.

Başçı'nın kapsamlı bir sunum yaptığını kaydeden Arınç, Merkez Bankası'nın bağımsız olduğunu ve çalışmalarına müdahale etme niyetinde olmadıklarını söyledi.

Arınç konuyla ilgili şunları söyledi:

"Merkez Bankası Başkanı Başçı kapsamlı bir sunum yaptı. Başbakan Erdoğan'ın faizlerin indirilmesine yönelik talepleri yeni değil. Faiz konusu Merkez Bankasının görevlerinden sadece bir tanesi. Biliyorsunuz AK Parti'nin kuruluşunda da hükümet beyannamesinde de ekonomik kurulumuzun ilk yaptığı çalışmalarda aldığı karara göre de Merkez Bankamızın bağımsızlığı esastır. Bu ilkeden bugüne kadar şaşmadık, bundan sonra da şaşmaya niyetimiz yok.

Dünyada bağımsız ve özerk olanların yanında doğrudan siyasi otoritenin yönetiminde veya talimatlarını yerine getiren kurum olarak yapılanan merkez bankaları da var. Ancak güçlü bir ekonominin ve güçlü bir ekonomi yönetiminin başarısını Merkez Bankası'nın bağımsızlığında gördük, bu ilkeye de bugüne kadar sadık kaldık. Bildiğiniz gibi Merkez Bankasının çalışmaları içinde, 4. maddesine baktığımızda fiyat istikrarı amacıyla çelişmemek kaydıyla hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını desteklemesi Merkez Bankasının görevleri içerisindedir.

Şüphesiz ülkemizin sürekli büyümesi, bazen yüzde 9'lara varacak düzeyde ama en geride saydığımız dönemlerde bile 4'leri, 5,5'leri bulduğunu biliyoruz. 2008 global ekonomik kriz içerisinde AB üyesi ülkelerin veya Avro Bölgesi'ndeki ülkelerin bu konuda halen eksilerde seyrettiğini biliyoruz. Şüphesiz, Türkiye'de büyümenin hız kesmesi, istihdamın azalması gibi kırılma noktasına gitmeyeceğiz.

Türkiye, büyüme trendini mutlaka devam ettirecektir ve en çok başarı sağladığımız konulardan birisi istihdam kapasitesinin artması, işsizliğin de azalmasıdır. Eğer maliyet enflasyonundan bahsediyorsak son yıllardaki enflasyondaki yükseliş, kurdaki ve faizdeki artıştan kaynaklanan bir enflasyon yükselişidir. Dolayısıyla kurdaki ve faizdeki artışları bir şekilde önlemek gerekir ancak bilelim ki faizlerin düşürülmesi veya yükseltilmesi, diğer unsurlarla birlikte dikkate alınması gereken bir konudur.

Merkez Bankasının bu konudaki çalışmalarına müdahale etmek niyetinde değiliz ancak şüphesiz faizlerin düşürülmesi halinde yatırımların daha da artacağını, gerek dış yatırımlar gerekse içerideki müteşebbislerimizin bu konuda çok daha iştahlı ve arzulu olacağını düşünüyoruz. Ama tümüyle tabloya baktığımızda Merkez Bankasının çalışmalarında bir yeknesaklık veya bir akort görmek mümkündür. Fevkalade isabetli değerlendirmeler yapıldı, Başkan'a teşekkür ettik, onlar da sunumlarını esasen kamuoyuna açıklamış oldular.

Merkez Bankası Başkanı, görevinin başındadır. Olumlu bir sunum yaptı. Bütün Bakanlar Kurulu üyeleri de bu değerlendirmelere katılmıştır. Bu konuda söylenecek başka bir cümle ya da kelime mümkün değildir. Ne bir kanunda değişiklik yapma tasarısı veya teklifi, ne de bir başka anlama gelebilecek bir çabanın içerisinde değiliz. Herkes görevini iyi bir şekilde yapmaya çalışıyor."

'BELEDİYE BAŞKANINI KINIYORUM'
Çocukları PKK tarafından kaçırılan annelerin Diyarbakır'da yaptığı eyleme de değinen Arınç, eylemci ailelerin bulunduğu yerden kaldırılmasını eleştirdi.

Arınç, "Türkiye bu konuya odaklanmışken maalesef Diyarbakır Belediyesi bu aileleri olduğu yerden kaldırdı, yeter ki bu eylem gündem oluşturmasın diye. Belediye Başkanı'nı kınıyorum. Daha önce Gezi eylemlerine, annelerin yaptıkları eylemlere nasıl da destek vermişlerdi" diye konuştu.

Başta BDP'li siyasetçiler olmak üzere çözüm sürecine destek veren herkesin çocukların dağdan indirilmesine yardımcı olması gerektiğini söyleyen Arınç, şu ifadeleri kullandı:

"Bu konuda gelinen aşamada ne düşünüyorsa Sayın Başbakanımız yarınki Grup konuşmasında ifade edeceklerdir. O zaman hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin bu konuda ne yapacağını zannediyorum açık bir şekilde kamuoyuna açıklamış, ifade etmiş olacaktır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...