Müdür kayıt için velilere senet imzalatmış

Uşak’ta bir ilköğretim okulunda anasınıfına öğrenci kaydı sırasında velilere senet imzalatıldığı, senetlerin üzerinde alınan peşinatların yazıldığı ileri sürüldü.

28.01.2011 - 13:47

Uşak'ta Mehmet Sesli İlköğretim Okulu Müdürü U.K.'nin ana sınıfı öğrencilerinin kaydı sırasında velilerin her birinden 350 liralık senet aldığı iddia edildi.

Senetleri öğrenci velilerine imzalatan Müdür U.K.'nin peşinat olarak aldığı paraları da senetlerin üzerinde yazdığı ileri sürüldü. Öğrenci velileri alınan senetlere tepki göstererek İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

Okul Müdürü U.K.'nin kendilerini zorladığını ileri süren veliler konuyu, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uşak Şubesi Başkanı Ercan Uzun'a aktardı. Kendisi de öğretmen olan Uzun'un İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yaptığı başvurunun ardından okul müdürü U.K. hakkında soruşturma başlatıldı.

ADD Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun okulların ticarethaneye dönüştürüldüğünü belirterek, "Ticari senetler alınıp veriliyor. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvuran velilerin şikayeti ile ilgili araştırmanın gizli yürütülmesi gerekirken, isimleri okul idaresine bildirilmiş. Okul müdürü U.K. de velileri çağırıp üstü kapalı tehdit etmiş ve şikayetin geri alınmasını istemiş.

İkna olmadıklarını görünce de her veliden aldığı 350 lirayı 300 olarak tahsil edeceğini ve 50 lirayı iade edeceğini söylemiş. Konu bize geldi ve hemen Milli Eğitim Müdürlüğü'ne suç duyurusunda bulunduk. Hiçbir okulda hiçbir şekilde velilerden para alınamaz. Paralı eğitim yalnızca özel okullarda geçerlidir" dedi.

Uşak Valisi Özdemir Çakacak da, eğitimin parayla olmadığını vurgulayarak, milli eğitim müfredatında da bu konunun açıkca belirtildiğini söyledi. Çakacak, "Bu okulumuzda okul müdürü tarafından anaokulu sınıfı öğrencileri velilerinden senet alındığı şikayeti geldi. Ben de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne talimat vererek soruşturma başlatılmasını istedim. Konu şu anda soruşturma aşamasındadır. Gerekirse bakanlıktan müfettiş çağrılacak" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...