Müdürlere 'paralel yapı' operasyonu

Ankara'da sabah saatlerinde, çok sayıda polis müdürüne yönelik 'paralel yapı' operasyonu başlatıldı. Operasyonun kalbi İstihbarat Daire Başkanlığı.

Haberler 21.10.2014 - 08:33

Müdürlere 'paralel yapı' operasyonu

"Paralel yapı" iddialarıyla ilgili bir operasyon daha...

“Balyoz”, “Ergenekon” ve “askeri casusluk” gibi davalarda, yurtdışından talimat alındığı' iddiasıyla sabah saatlerinde operasyon başlatıldı.

“Paralel yapı”ya yönelik operasyonun talimatı, Cumhuriyet Savcısı Tekin Küçük'ten geldi.

Yeni operasyonun hedefinde, İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görev yapan üst düzey müdürlerin olduğu belirtildi.

Sabah saatlerinde başlatılan operasyon kapsamında pekçok adreste aramalar yapıldığı kaydedildi. Aralarında müdürlerin de olduğu 18 kişi hakkında yakalama kararı olduğu belirtildi.

Eski İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak ile Terörle Mücadele'den sorumlu eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Lokman Kırcılı'nın da gözaltına alınacak şüpheliler listesinde yer aldığı öğrenildi.

İÇİŞLERİ BAKANI'DAN AÇIKLAMA
Öte yandan, Katar'da bulunan İçişleri Bakanı Efkan Ala, "paralel yapı" operasyonunu değerlendirdi.

Ala, şunları kaydetti:

"Tabii bir suç, dinlemelere ilişkin, diğer takiplere ilişkin ortaya çıktıktan sonra. O suçun araştırılması soruşturulması adli ve idari yönden gereğinin yapılması, devlet birimlerinin rutin işleri oluyor. İdari tasarruflar, adli soruşturmalar, neticeleniyor. Onların kararları veriliyor. Gereği yapılıyor. Devlet mekanizması kendi içerisinde işliyor. Şunu bilmek lazım, suç işleyen hiç kimsenin yanına bunu işlemiş olması kalmaz. Mutlaka, ciddi devlet geleneği olan ülkeler, gecikmiş olsa bile, ertelese bile o suç işleyenleri soruşturur, inceler ve gereğini yapar. Bu meseleleri de böyle okumak gerekir, böyle zaten. Soruşturmalar sonucunda adli makamlar bu tür kararlar veriyor. Bu kararlar yerine getiriliyor. Herşey hukuk içerisinde ve milletimizin güvenliğini, iletişim güvenliğini, her türlü güvenliğini sağlayacak biçimde devam ediyor. Önemli olan bütün memurların, kamu görevlilerinin, karar alıcıların, bunlardan ders çıkarmasıdır. Hiç kimse kamudan aldığı yetkiyi, milletten aldığı yetkiyi, milletin hak ve özgürlüklerini, insanların özel hayatını, tarumar edici biçimde kullanamaz, kullanmamalıdır. Bir gün gelir ve onun hesabını, o millet sorar. Onun için de suç işleyenlerin suçlar tespit edildikten sonra soruşturulması süreci devam ediyor."

Sayfa Yükleniyor...