Müfettişler askerler için soruşturma izni istedi

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili raporlarını tamamlayan mülkiye müfettişleri, bazı askeri görevliler için soruşturma izni istedi. Bu arada heron görüntülerinin Şırnak'ta iki ayrı merkezden izlenebildiği öğrenildi.

07.03.2012 - 15:04

Müfettişler askerler için soruşturma izni istedi

Uludere'deki olayı idari yönden araştıran biri asker üç müfettiş, ön raporlarından sonra inceleme ve araştırma raporlarını da tamamlayarak, İçişleri Bakanlığı'na sundu.

Şırnak'ta yaklaşık 12 gün kalan ve 60 kişinin ifadesine başvuran müfettişler, heron görüntülerini de Genelkurmay Başkanı’nın özel izniyle, uzmanlar eşliğinde izlemişti.

Konuyla ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlayan müfettişler bazı askeri görevliler hakkında soruşturma izni istedi.

Soruşturma izninin verilip verilmeyeceğine, suçun askeri suçlar kapsamında mı yoksa, sivil suçlar kapsamında mı değerlendirileceğine bakanlığın incelemesi sonunda karar verilecek.

Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı ise, hem mülkiye müfettişleri hem de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun raporlarını soruşturma dosyasına dahil etmek için isteyecek.

Bu arada bölgede keşif uçuşu yapan heronların görüntülerinin Ankara ve Malatya dışında Şırnak Tümen Komutanlığı, Şenoba Tugay Komutanlığı, Batman, Van ve Diyarbakır'da da izlenebildiği öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...