Müfettişler özel izinle heron görüntülerini izledi

Uludere’de 34 kişinin ölümüyle ilgili soruşturma yapan mülkiye müfettişleri ön raporlarını tamamladı. Müfettişlerin, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in izniyle heron görüntülerini özel yetkili savcılıktan önce izleyerek raporlarını şekillendirdikleri öğrenildi.

NTV Haber 07.02.2012 - 13:10

Müfettişler özel izinle heron görüntülerini izledi

Uludere ilçesinde Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu ölen 34 kişiyle ilgili soruşturma kapsamında hazırlanan müfettiş ön raporu tamamlandı. Rapor, İçişleri Bakanlığı'nda gönderildi.

Konuyla ilgili görevlendirilen 3 müfettiş, Şırnak Valiliği'nin başlattığı idari soruşturma kapsamında 3 Ocak'ta kente gitti.

Müfettişler, olaydan sağ kurtulanlar ve köylüler ile askeri ve sivil yetkililerin de aralarında bulunduğu 60'a yakın kişiyi dinledi. Soruşturma 12 gün sürdü.

Ellerinde kabarık bir dosya ile Ankara'ya dönen müfettişlerin olaydan önce çekilen 4 saatlik heron görüntülerini de izlediği ortaya çıktı.

Müfettişlerin yetkileri olmamasına karşın, görüntüleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in "özel izni"yle izlediği öğrenildi.

Raporun objektif olması ve görüntülerdeki teknik terimlerin anlaşılabilmesi için da askeri ve sivil uzmanlar müfettişlere eşlik etti.

Görüntülerin izlenmesinin ardından müfettişler, ön raporlarını İçişleri Bakanlığı’na sundu.

Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik'in, görüntülerin soruşturmayı yürüten savcılığa 23 Ocak'ta gönderildiğini açıklamasıyla müfettişlerin görüntüleri savcılıktan önce izlediği ortaya çıktı.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünün sınıra yakın bölgesinde 28 Aralık gecesi Türkiye'ye dönmek isteyen ve kaçakçılık yaptıkları belirtilen 34 kişi, savaş uçaklarının başlattığı bombardımanda yaşamını yitirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...