İlk yangın Seydikemer ilçesine bağlı Ören Köyü yakınlarında geceyarısı başladı. Alevler kuvvetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Ören Köyü'ndeki bazı evler boşaltıldı. Ardından Dalaman ve Fethiye ilçelerinden de yangın haberleri geldi.

İlişkili Haberler


3 yangına da orman işçileri ve arazözlerle müdahale edildi. Dalaman'daki yangın komşu ilçe Ortaca'ya da sıçradı. Akkaya Mahallesi'nde ormana yakın 3 ev ve 2 ahır yandı. Seydikemer ve Fethiye'deki yangınlar sabaha karşı kontrol altına alındı. Dalaman'daki yangına ise havanın aydınlanmasıyla 3 uçak ve 9 helikopterle müdahale edildi.

Alevlerin şu ana kadar yaklaşık 300 hektar alanda etkili olduğu açıklandı.

Alevler rüzgarın şiddetini azaltmasıyla yaklaşık 9 saatte kontrol altına alınabildi.

MUĞLA VALİSİ: CAN KAYBI YOK
Muğla Valisi Hakan Güvençer, orman yangınları ile ilgili son durumu NTV'ye anlattı. Vali, Dalaman'daki yangının 300 hektar alanda etkili olduğunu bildirdi; 3 kişinin dumandan etkilendiğini söyledi.

"Seydikemer sınırlarında çıkan yangını saat 04.00 itibariyle kontrol altına aldık. Orada çok ciddi can, mal kaybı yada yerleşim yerini tehdit söz konusu değil. Dalaman ilçemizin Akkaya Mevkii'nde çıkan yangın 300 hektarlık alanda etkili olduğunu şu anda tahmin ediyoruz. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı olmadı. Yerleşim birimlerinde kısmen kontrol altına alınan yangın tehdit etmiyor. İlk tahmin olarak enerji nakil hatlarından kaynaklı oldğu söylenebilir ama tabi ilerleyen saatlerde daha detaylı bilgi sahibi olacağız. 06:30 itibariyle ilk havadan müdahaleye başladık. Şu anda 9 helikopter 3 yangın söndürme uçağı havada. Hastaneye sadece yangın söndürme ekibinden kısmi duman zehirlenmesi yaşayan 1 orman işçimiz ve zehirlenmeden ziyade etkilenme olarak tanımlayabileceğimiz 2 çocuğumuz intikal ettirildi. 3'ünde de hayati bir tehlike yok."