Muğla'daki öğrenci davasında yetersizlik

Muğla’da üniversite öğrencileri arasında çıkan kavgada silahla vurularak yaşamını yitiren Şerzan Kurt'la ilgili davada dosya Eskişehir’e gönderilirken sanık polis memurunun tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Anadolu Ajansı 10.08.2010 - 15:33

Muğla'daki öğrenci davasında yetersizlik

Muğla Adliye Sarayı’nın önünde toplanan, ''Şerzan'a sıkılan kurşun kardeşliğe sıkılmıştır'' yazılı pankartlar ile Şerzan Kurt'un fotoğraflarını taşıyan, aralarında Kurt'un üniversiteden arkadaşlarının da bulunduğu grup, saat 08.00'den itibaren adliye binasının önünde toplanmaya başladı.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Baskın Oran, Kurt'un annesi Necla ve babası Ömer ile İzmir'de ''dur'' ihtarına uymadığı iddiasıyla açılan uyarı ateşi sonucu ölen Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun ve Kurt'un avukatlarının da aralarında bulunduğu grup, davanın Eskişehir'e alındığının açıklanmasının ardından adliye sarayından olayın yaşandığı Recai Güreli Caddesi'ne kadar polis eşliğinde slogan atarak yürüdü.

Şerzan Kurt'un vurulduğu noktada basın açıklaması yapan avukatlardan Arif Ali Cangı, Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin davanın ilk duruşmasının bugün yapılacağına dair kendilerine davetiye gönderdiğini belirterek, ''Bu sabah Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi kaleminden bize duruşmayla ilgili olarak mahkemenin dün akşam saatlerinde duruşma yapılmadan evrak üzerinde karar aldığını öğrendik'' dedi.

Mahkemenin davayla ilgili yetkisizlik kararı verdiğini, davanın bundan sonra Eskişehir'de görülmesine ve sanık polis memurunun tutukluluk halinin devamına karar verdiğinin kendilerine iletildiğini ifade eden Cangı, ''Mahkeme bu karara itiraz ederek, yeni duruşma yapılması talebimizi de reddetti'' diye konuştu.

Olayın yaşandığı yerde açıklama yapan Şerzan Kurt'un annesi Necla ve babası Ömer ise 2 bin kilometre yol katederek Muğla'ya geldiklerini kaydederek, ''Mahkemenin ilk duruşmayı yapmaması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Eskişehir'e alınan davanın takipçisi olacağız'' dedi.

Milletvekili Sırrı Sakık da davanın Eskişehir'e alınmasına tepki göstererek, ''Adalet ve hukuk olmazsa iç barış olmaz. Adaletin siyasallaştığı bir süreç yaşıyoruz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından grup, üniversite öğrencisi Şerzan Kurt'un vurulduğu yere karanfil bırakarak olaysız dağıldı.

Bu arada, İzmir, Aydın, Denizli ve Burdur'dan takviye olarak istenen çevik kuvvet ekipleri, adliyenin önünde ve kentin farklı noktalarında bekliyor.

Muğla'da üniversite öğrencileri arasındaki kavgada 1 üniversite öğrencisi silahla vurularak ağır yaralanmış, kavganın ardından çıkan olaylarda biri polise ait 2 otomobil, 2 iş yeri ve MHP İl Başkanlığı zarar görmüştü. Kavgada silahla vurularak ağır yaralanan üniversite öğrencisi Şerzan Kurt, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 24 Mayıs’ta yaşamını yitirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...