Muhalefet anayasa taslağı için ne dedi?

Hükümetin Anayasa taslağı sonunda görücüye çıktı. AK Parti heyeti, taslak için muhalefet partilerinin kapılarını çaldı, ancak beklediği desteği bulamadı. CHP ‘hayır’ derken, MHP referandum istedi. BDP ise ılımlı yaklaştı.

Haberler 22.03.2010 - 12:55

Hükümet, anayasa değişiklik paketi için bugün Meclis'te bulunan partileri ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ parti parti gezerek hazırladıkları taslağı sundu, görüş ve önerileri aldı.

Heyetin ilk durağı saat 11.00’te CHP oldu. Ziyaret yaklaşık 35 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, henüz maddelere ilişkin detaylı bir inceleme yapmadıklarını söyledi.

Okay, ''Bu pakete destek vermeyeceğimiz yönündeki irademiz devam etmektedir'' dedi.

Okay, geçici 15. maddenin tek başına gelmesi halinde, bu madde için destek vereceklerini yineledi.

Çiçek'in, ''AK Parti'nin değil, Meclisin Anayasası olduğunu anlatmaya çalışacağız'' sözlerinin anımsatılmasına karşılık Okay, ''Başbakanlıkta ve AKP Genel Merkezinde hazırlanıyorsa, Hükümet Sözcüsü tarafından getiriliyorsa, Adalet Bakanı, Grup Başkanvekili bu işin içinde varsa, Meclis'te böyle bir çalışma yapılmamışsa, buna Meclisin demek, biraz haksızlık olur. Doğrudan doğruya AKP'nin yapmış olduğu bir çalışma olduğu çok net ortada'' dedi.

BDP: GECİKTİ AMA ÖNEMSİYORUZ
Taslak metin, CHP'nin ardından BDP’ye sunuldu. Görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü.

BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, taslağı inceleyeceklerini ifade ederek, “Grubumuzla ve genel merkezimizle değerlendireceğiz'' dedi.

Ata, şöyle konuştu: “Türkiye, hala bir darbe Anayasası ile yönetiliyor. Sivil, demokratik ve çoğulcu bir Anayasa ihtiyacı ülkemizin önündeki en büyük gerçekliktir. Bu konuda siyasi iktidarın atacağı adımda ülkemize en büyük hizmet olacaktır.

Biz, 2007 seçimlerinden hemen sonra Anayasa değişikliğinin gündeme geleceğine inanıyorduk. Gecikmeli de olsa bu süreç başlatılmıştır, önemsiyoruz. Bundan sonra da yapıcı bir muhalefetin parçası olacağımızı ifade ediyoruz.”

MHP 'REFERANDUM' DEDİ
AK Parti heyeti, BDP'den MHP'ye geçti.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, taslağı değerlendirip görüşlerini kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

“Gelinen noktada gerekçesi AKP'ye ait olmak üzere bir Anayasa değişikliği yapılması öngörülüyor'' diyen Şandır, şöyle konuştu: “Meclis Başkanlığı bir Anayasa Değişikliği Uzlaşma Komisyonu kurmalıdır. Bu komisyonda oybirliği metoduyla, değiştirilmesi gereken hususlar birlikte belirlenmelidir ve bunlar milletin oyuna da sunulmalıdır. Bu seçimdir. Bundan sonra önümüzde yapılacak seçimlerde bir mutabakat belgesi, bir uzlaşma belgesi olarak hazırlanacak Anayasa değişikliği metni, milletin oyuna da sunulmalıdır. En geniş ölçekte bu şekilde bir oylama, referandum yapılacağı için önümüzdeki 24. Dönem'de mutabakata varılan metin hukukileştirilmelidir, kanunlaştırılmalıdır ve Anayasa değişikliği böyle yapılmalıdır. Bu görüşümüzün arkasındayız.''

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da “MHP olarak milletin Anayasa tartışmalarıyla meşgul edilmesini değil, uzlaşma ve diyalogla gerçekleştirilmesini istiyoruz. Zannediyorum bu demokrasimiz açısından da bir fırsattır. Bu fırsatı da AKP'nin değerlendirmesini istiyoruz. Yenilenen bir Meclisin yapacağı Anayasa değişikliği, bundan sonraki tartışmaları da sona erdirir'' dedi.

DSP: SEÇİM BARAJI DÜŞMEDEN...
AK Parti heyeti, daha sonra DSP’nin kapısını çaldı.

Yaklaşık 50 dakika süren görüşmede DSP Genel Başkanı Mazlum Türker'in yanı sıra Genel Sekreter Erçelebi ile genel başkan yardımcıları Hasan Macit ve Serdar Savaş ile DSP Danışma Kurulu üyesi ve eski adalet bakanlarından Hikmet Sami Türk de bulundu.

Türker, metni partisinin ilgili kurullarında inceledikten sonra görüş ve düşüncelerini ifade edeceklerini söyledi.

Demokratikleşme için seçim barajının mutlaka düşürülmesi gerektiğini kaydeden ve bu yöndeki görüşlerini aktardıklarını da ifade eden Türker, ''Sayın Çiçek ve arkadaşlarına anayasa değişikliğinin Türkiye'de 12 Eylül'ün izlerini silmek bakımından yeterli olmadığını, 12 Eylül'ün dayattığı seçim barajının mutlaka ele alınarak, seçim kanunlarında da gerekli değişikliğin yapılması gerektiği yönündeki görüşümüzü belirttik'' dedi.

Türker, ''İlk izlenimimiz, AKP aslında hazırladığı bu taslak konusunda bazı görüşlere göre değişiklik yapmaya hazır olduğu imajını veriyor. Ama bir uzlaşma komisyonu olmadan bu konuda ne ölçüde adım atılacağı konusu bize endişelendiriyor'' diye konuştu.

Türker, ''Biz doğrudan doğruya seçimi öngörüyoruz. Cumhurbaşkanlığının bu işte faktör olmaması gerektiğini, HSYK'da da hakimlerin ve savcıların yani ilgili dairelerin dışında başka kimselerin bulunmasından yana değiliz. Bu doğru değil. Çünkü bu kurulda bütün hakimlerin özlük dosyaları açılacak, özlük dosyalarının yetkili kurulların dışında ele alınması biraz düşündürücü olur.''

DP: SAKINCALI
Heyetin son durağı akşam saatlerinde Demokrat Parti oldu.

DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, anayasa değişikliğinin TBMM başkanının inisiyatifi altında yapılması gerektiğini söyledi.

Taslağı incelediğini belirten Cindoruk, şunları söyledi: ''Bu taslak, bir hükümet taslağıdır, bir Başbakan taslağıdır. Onun tarafından ve arkadaşlarının eliyle hazırlandığı anlaşılıyor.

Yargının kendisini kuşattığını düşünen hükümet, yargıyı ve yargıç tayinlerinde önemli bir kurum olan HSYK'yı değiştirmek istiyor. Onu, yeni bir takım bürokratik sıkıntılarla karşı karşıya bırakmak istiyor ve ortaya karmaşık bir yapı çıkarıyor. Şu anda o kurul ile olan ihtilaflarını, anayasa değişikliğiyle aşmak için uğraşıyorlar.

Anayasa Mahkemesi bu parti hakkında kapatma kararı verip tehir etmiştir, para cezasına çevirmiştir ama kararın gerekçesi durmaktadır. Yapılan fevkalade karmaşık bir değişiklikle Anayasa Mahkemesi'ni de değişmiş hale getirecek ve ondan kurtulacak nispette bir takım uygulamalar yapıyor.

Bir hükümet kendisiyle ilgili meseleleri çözmek için anayasa değişikliği yapamaz, yapmaz, yapmaması gerekir. Bu iyi niyetli bir tasarruf değildir. Bu iki önemli kurumu çok önemli ölçüde rahatsız edecek, değiştirecek, uygulaması zor, yarım sayfalık anayasa maddeleri yazmakla bu tasarı bence kendisini yaralamıştır.

Partiler arasında uzlaşma için ben muhalefet partilerine de çağrıda bulunuyorum, bir araya gelsinler, bizden de katkı istenirse katkı vermeye hazırız, bu anayasa değişikliklerini milli hale getirelim.

Bu yürütmenin tasarısı, yürütmenin taslağıdır, bu da sakattır, sakıncalıdır. Üstelik referandumlara götürmenin ülkeye faydası yok zararı vardır.”

AK Parti heyeti, yarın saat 14.00'te TİSK'e, saat 15.00'te ise Hak-İş'e gidecek.

Sayfa Yükleniyor...