Muhalefet Başbuğ’un açıklamasından memnun

Muhalefet, Kürt açılımı konusunda sessizliğini bozan Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un açıklamalarını olumlu buldu.

25.08.2009 - 12:39

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Zafer haftası nedeniyle yaptığı açıklamaya CHP ve MHP'den değerlendirmeler geldi.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, şunları söyledi:

“En son MGK bildirgesinde bu açılımla ilgili sürecinin devamının teyid edilmiş olması, terörle mücadele kararlığınını uzun bir süre sonra ilk kez sonuç bildirgesinde yer almaması, acaba gibi tereddütlerin oluşmasına neden olmuştu.

TSK bugünkü açıklamasıyla ‘Anaysa’nın değiştirilmez, değiştirilmesi teklif dahi edilmez’ hükümlerinin TSK için de bir düstur olduğu, ‘devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünden yana' ve 'terörle mücadele kararlılığını aynen sürdürecek olduğu' açıklaması TSK’den beklenen bir açıklamadır. TSK, bu vurguyu Zafer Bayramı münasebetiyle de olsa bir kez daha açıklamıştır.

Sayın Genelkurmay Başkanı daha önce de açıklamıştı; terörle mücadele sadece TSK’nın yapacağı bir mücadale değildir. Teröre neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması, sosyo-ekonomik boyutların da ele alınması gerekiyor. Terörün uluslarası boyutları da vardır.

İçeriği herkes için meçhuldür. Birileri ya bu içeriği biliyor ya da bilmeden destek veriyor. Sorun buradadır. Acaba bu MGK da tartışıldı mı tartışılmadı mı? MGK’da İçişleri Bakanı’nın yaptığı görüşmelerin yararı mı konuşuldu, yoksa görüşmelerin değerlendirilmesi mi yapıldı?

Sayın Genel Başkanımız basın toplantısında milli kimlik, etnik kimlik sorununun tartışma dışında kalacağı, Türk milletinin teriminin bir kimlik olduğu ve etnik kimliğe indirgenmeyeceği; eğitim dilinin Türkçe olması konusu dışında bir tartışma olmaz ise sosyal, ekonomik ve eğitim gibi konularda görüşme ve değerlendirmeye açık olduğunu söyledi. CHP’nin görüşü de budur. CHP, kimlik ve dil ötesindeki her konuda görüşmeye hazırdır.”

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise şunları ifade etti:

"Orgeneral Başbuğ'un mesajını olum buluyoruz. Açıklama malumun ilam edilmesidir. Kanunların, tarihi misyonun yüklediği gereken duruşu Sayın Genelkurmay Başkanı ortaya koymuştur. Üç tane yalan ortaya çıkmıştır. Birincisi; bize göre bir yıkım projesi olan bu Kürt açılımı, demokratik açılım projesi, bir devlet projesi değildir. AKP'li Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün desteklemiş olması, bu projeyi devlet projesi, devlet politikası yapmaz, bu ortaya çıkmıştır. Bu proje, dış mihraklı, Sayın Abdullah Gül destekli AKP projesidir. Bize göre yıkım projesidir, bize göre ihanet projesidir

İkinci yalan; bu projeye MGK'nın destek verdiği, tasvip ettiği ve devamını tavsiye ettiği yalanı da ortaya çıkmıştır. TSK, Anayasa'nın değiştirilemez maddelerinin tartışılmasının bir özgürlük olmadığını ifade etmiştir. Dolayısıyla, AKP ve yandaşları tarafından, Kürt açılımı adı altında bir etnik kimliğin sorunlarının siyasi çözümünü amaçlayan bu proje, bu açıklama ile bitmiştir. Bu projeyi, buna rağmen devam ettirmek ısrarı, iddiası, bölücülük olur, bu kanunlarımıza göre suçtur, ülkemizin geleceği açısından da ihanet olur. Bu toplumu daha fazla germeye gerek yok, bu toplumu etnik sorunların siyasi çözümü amaçlanarak ayrıştırıp, cepheleştirip çatıştırmak ülkemizin geleceği açısından en büyük tehlikedir. MHP olarak, Genel Başkanımızın, MGK toplantısından sonra yapılan açıklama karşısında sorduğu soruların cevabını bugün Sayın Genelkurmay Başkanı vermiştir. Bu cevap, Kürt açılımı projesinin sahiplerine de cevaptır. Dolayısıyla bu açılım bitmiştir. Bu açılımda ısrar etmek, milleti daha fazla germek, milleti daha fazla ayrıştırmak, ülkemizin geleceği açısından ihanet olacaktır.

Etnik temelde sorunları tartıştığınızda, bulacağınız her çözüm ayrışmaya sebep olur. Sayın Başbakan'ın ifadesi ile 36 tane etnik grup var. Türkleri de etnik grup sayması dolayısıyla bu sayının daha fazla olması gerekir. Bunları da sayacak olursanız, Türkiye bir çiçek bahçesidir. Bunları eğer siz sorunlu kabul eder, sorunlarının çözümünü siyaset üreterek bulmaya çalışırsanız, bu ülkeyi azınlıklar cehennemine dönüştürürsünüz. Bu ülkenin geleceğine karşı yapılacak en büyük ihanet de bu olur. İktidarı, Sayın Başbakanı, bu girdiği çıkmaz sokaktan geri dönmeye davet ediyoruz. Türkiye'yi daha fazla germeye, ayrıştırmaya hiç kimsenin hakkı bulunmamaktadır.''

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı ise şöyle konuştu:

“20 Ağustos tarihine MGK’dan yapılan açıklamada, bu sürecin devamı tavsiye edildi. MHP olarak bu sürecin Türk milli kimliği için bir yıkım süreci olduğunu, milletimizi ayrıştırmaya yönelik olduğunu ifade ettik. Alt kimliklere ayrışmanın etnik şuurun uyanmasına yol açacağını ve ileride çeşitli düzenlemelerle Türkiye’nin bölünme sürecine gireceğini endişesini söyledik. Sayın Genel Başkanımız bildiriye itirazımızı yazılı açıklamayla iletti.

Sayın Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ’un açıklamasında, 6 maddelik görüşler ifade ediliyor. İlk 5 maddesi ‘Ulus devlet, üniter devlete yapısına zarar verilecek hiçbir çalışmaların kabul edilemeyecek olduğu’; kırmızı çizgi diyebileceğimiz temel görüşlerdir.

6 maddede ise ‘Her konuyu tartışabilme özgürlüğünün, devletin varlığını riske sokacak, ülkeyi kutuplaşmaya, ayrışmaya ve çatışma ortamına sokacak konuları içermemesi gerektiğine inanır’ deniliyor.

Her konuyu tartışabilme özgürlüğünün ve bu sürecin kutuplaşmayı meydana getirdiği, çatışmaya doğru götürdüğü ifade edilmiştir. Bu önemlidir. Mesajı genel olarak olumlu yorumluyoruz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...