Bir grup aydının 1915 olayları için Ermenilerden özür dilemek için başlattığı kampanya muhalefet ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü karşı karşıya getirdi. CHP’li Canan Arıtman’ın sözleriyle başlayan tartışmada CHP Gül’ün Ermenistan ziyaretinin kampanyanın önünü açtığını açıkladı. Çankaya Köşkü’nden tartışmalara ilişkin bir açıklama geldi.

Çankaya Köşkü’nden Ermeni tehcirine ilişkin başlatılan özür diliyorum kampanyasına yönelik açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir grup aydın tarafından başlatılan özür kampanyasıyla ilgili ilk değerlendirmesinde “Türkiye’de özgür ve demokratik bir ortam yaşanıyor, canlı bir tartışma var. Bundan da memnuniyet duyarım” ifadesini kullanmıştı.

bu açıklamanın ardından bazı siyasi değerlendirmelerde Cumhurbaşkanının da bu kampanyaya destek verdiği şeklinde ifadeler yayınlanınca Köşk konunun küçük siyasi hesaplarla çarpıtıldığı ifadesine yer veren bir açıklama yayınladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM üyeliği, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemlerden bugüne kadar, en çetin ortamlar dahil her türlü uluslararası platformda ve dış temaslarında Türkiye’nin 1915 olayları ile ilgili iddialar ve Türk-Ermeni ilişkileri hakkındaki görüş ve önerilerini defalarca açıkça ifade etmiş ve kuvvetle savunmuşlardır.

Nitekim, TBMM’nin desteklemiş olduğu Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisi de, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı oldukları dönemde yapılmış ve kendileri tarafından uluslararası düzeyde savunulmuştur. Bu atılım, Türk tezlerinin dünya kamuoyuna maledilmesi bakımından bir dönüm noktası teşkil etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Devletin ve Hükümetin veya tek tek vatandaşların görüşleri mahfuz kalmak üzere, bu konunun Türk kamuoyunda ve akademik çevrelerde en geniş ve özgür biçimde tartışılmakta olmasını ise, Türkiye’de diğer birçok ülkeden daha ileri ve özgür bir demokratik tartışma ortamının mevcudiyetinin, Türk halkının tarihiyle barışıklığının ve kendine duyduğu özgüvenin bir göstergesi olarak görmektedirler.

Sayın Cumhurbaşkanımız, konuyla ilgili görüşlerinin bilinmesine rağmen, konunun küçük siyasi hesaplarla çarpıtılmakta olmasından üzüntü duymuşlardır.”

CHP GÜL’Ü ADRES GÖSTERDİ
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Ermenilerden özür dileme kampanyasına ilişkin “Sayın Cumhurbaşkanı, durup dururken, hiçbir ön koşul aramaksızın, Erivan’a maça giderek, bu tür girişimlerin önünü açmış oldu” dedi.

TBMM’de gazeteciler, Anadol’a, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yönelik sözlerini sordu.Özür dileme kampanyasına neden gerek duyulduğunu, neye hizmet edilmek istendiğini soran Anadol, “1915’te olan bitenleri tarihçilere havale etmek istiyoruz, aydınlarımızın büyük çoğunluğu da böyle düşünüyor. TBMM’nin 22. Dönemde aldığı bir karar var. Milletvekillerinin avam kamarasına yazdığı mektup var. Geçen dönem bu tartışma bitti” diye konuştu.

Anadol, özür dileme kampanyasının, durup dururken neden ortaya çıktığını, buna neden gerek duyulduğunu anlamanın mümkün olmadığını belirterek, “Katılmak da mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanı, durup dururken hiçbir ön koşul aramaksızın, Erivan’a maça giderek, bu tür girişimlerin önünü açmış oldu” görüşünü savundu. CHP’li Anadol, Arıtman ile henüz görüşmediğini ifade etti.



MHP: ZİYARET ERMENİSTAN’I GÜÇLENDİRDİ
MHP ‘Özür Diliyorum’ kampanyasına karşı bir bildiriyi imzaya açarken, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da CHP’li Canan Arıtman’ın sözlerini yorumladı. Konunun kişiselleştirilmemesi gerektiğini söyleyen Şandır, Cumhurbaşkanı Gül’ün Ermenistan’a yaptığı ziyareti doğru bulmadıklarını daha önce ifade ettiklerini söyledi. Mehmet Şandır, Türkiye’ye her fırsatta düşmanlığını gösteren Ermenistan ile bu tür ilişkilerin bu ülkenin elini güçlendireceğini savundu.

ARITMAN ‘GÜL’ÜN KÖKENİNİ ARAŞTIRIN’ DEMİŞTİ
Vatan gazetesinin haberine göre, CHP milletvekili Canan Arıtman dün şu açıklamayı yapmıştı:

“Özür kampanyasına imza atan ve kendisini sözde aydın sanan isimler, Türkiye’den özür dilemelidir. Bu aymazlık değilse, vatan hainliğidir. Biz de bir bildiri yayınlayarak bunu kınayalım. Aydınların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan ziyaretinden cesaret aldılar. Cumhurbaşkanı’nın bu kampanyayı desteklediği görülüyor. Abdullah Gül, cumhurun yani Türk milletinin cumhurbaşkanlığını yapsın, etnik kökeninin değil. Cumhurbaşkanı’nın anne tarafından etnik kökenini araştırın görürsünüz.”