Muhalefet Gül'ün konuşmasını nasıl karşıladı?

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasını değerlendiren MHP lideri Bahçeli, ''Sayın cumhurbaşkanı, farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu. Metnin hiçbir yerinde Türk kavramı yoktu"' diyerek eleştirirken CHP lideri Baykal,"Gül'ü dinlerken yüreğim karardı" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 01.10.2009 - 17:48

Muhalefet liderleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, TBMM'nin 23. Dönem 4. Yasama Yılı nedeniyle yaptığı açış konuşmasını değerlendirdi.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''(Eğer bu konuları çözemezsek, gelirler bizim adımıza çözerler) anlamına gelen, bir cumhurbaşkanının ağzına yakışmayan, kabul edilemez, düşünülemez, bir yaklaşımı Gül'ün ağzından dinlerken yüreğim karardı'' dedi.

Deniz Baykal, Gül'ün konuşmasının bazı bölümlerinin, Türkiye'de çok tartışılan, büyük gerginliklere yol açan, toplumu çok ciddi şekilde tedirgin eden bir politikayı, hükümet adına savunma, sahiplenme anlayışı içinde hazırlandığını ileri sürdü.

Türkiye'de, bu bölümleri dinleyen milyonlarca kişinin, kendisini Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının dışında hissettiğini öne süren Baykal, '' konuşmasının temeli, insanların ezici çoğunluğunu dışlayan, yaklaşımlarını, kaygılarını hiçbir şekilde paylaşmayan, geçersiz, anlam taşımayan, Türkiye'nin dinamiklerinden, ihtiyaçlarından ortaya çıkmamış, Türkiye'ye dayatılan bir yaklaşımın savunması söz konusu'' diye konuştu.

NEDEN AYAĞA KALKMADILAR?
Baykal, ''Eğer bu konuları çözemezsek, gelirler bizim adımıza çözerler'' anlamına gelen, bir cumhurbaşkanının ağzına yakışmayan, kabul edilemez, düşünülemez, bir yaklaşımı, Gül'ün ağzından dinlerken yüreğinin karardığını belirtti. Baykal, Türkiye'nin kendi sorunlarını, kendi iradesiyle çözerek bugüne geldiğini dile getirerek, ''Bu ne anlayış, ne düşünce?'' diye sordu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, TBMM Genel Kuruluna gelişinde ayağa kalkmamalarını, pek çok kişinin yadırgadığını ifade eden Baykal, Gül'ün konuşmasının bitmesinden sonra, ayağa kalkmamalarının ne kadar doğru olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını öne sürdü.

Baykal, Gül'ün, içeriye yönelik hiçbir değerlendirme yapmadığını ifade etti.

METNİN HİÇBİR YERİNDE TÜRK KAVRAMI YOKTU
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gül'ün konuşmasına ilişkin ''Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasını çok dikkatlice takip ettim. Sayın Cumhurbaşkanı, farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu. Metnin hiçbir yerinde Türk kavramına yer vermemesi ayrıca bizi çok üzdü'' dedi.

SÖYLEDİKLERİNİ ANAYASAL GÜVENCİYE BAĞLADIĞI TAKDİRDE SORUN AŞILMIŞ OLUR
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de Gül'ün, konuşmasının ''önemli'' olduğunu belirterek, ''Gerçekten bugün söylediklerini Anayasal güvenciye bağladığı takdirde bence sorun aşılmış olur. Önemli bir konuşmaydı. Farklılıkları zenginlik sayan, farklı kültürlerin kendini yaşatmasını demokrasi gereği olduğu yönündeki söylemleri, önemliydi, önemli tespitlerdi. Demokratik Türkiye'nin, demokratik Cumhuriyetin beklentisi budur. Halkın beklentisi budur'' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, ''Kültürel kimlikten'' bahsettiğini söyleyen gazeteciye Türk, ''Bunlar önemli şeyler. Ama bunların hukuka, Anayasaya, diğer şeylere bağlanması gerekir'' karşılığını verdi.

Türk, kuvvet komutanlarının uzun bir aradan sonra izleyici olarak Genel Kurul salonuna geldiklerini belirten gazeteciye de ''Onu Sayın Meclis Başkanına sorun'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...