Muhaliflere 100 milyon dolar

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bingazi'ye giderek muhaliflere açık destek verdi.

24.08.2011 - 08:18

Muhaliflere 100 milyon dolar

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Muammer Kaddafi’nin kalesi Trablus düşerken Libya’ya kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. “Libya Temas Grubu Dönem Başkanı” görevini de sürdüren Davutoğlu, Etiyopya’dan Bingazi’ye yola çıkmadan önce aralarında ABD’li Hillary Clinton’ın da bulunduğu 11 dışişleri bakanı ile telefonla görüştü.

Davutoğlu, kendisini havaalanında karşılayan Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile görüşmesi sonrası ortak basın toplantısında özetle şunları söyledi: “Son askeri başarılardan sonra Libya devriminin başarıya ulaşacağına herkes kanaat getirdi. İç çatışma gibi bir kaygımız yok. Türkiye tüm imkânlarıyla Abdülcelil’in yanındadır. Ramazan ayında Türk halkının kalplerinin bir yarısı Somali diğer yarısı ise Libya için atıyor.”

Abdülcelil ise “Davutoğlu’nun ziyareti devrime verdiği desteği bir kez daha göstermiştir. Türk halkı ve hükümeti bürokratik engelleri aşarak Libya halkına taahhüt ettiği yardımı ulaştırdı. Biz buna Türk örneği adını verdik. Türkiye, İslami ve adilmeselelere destek veriyor. Bunu hem Libya hem de Somali’de gösterdi” diye konuştu.

‘KENDİ YÖNTEMLERİMİZLE’

Türkiye, Libya’ya 100 milyon doları hibe, 100 milyon doları nakit kredi, 100 milyon doları proje desteği olmak üzere toplam 300 milyon dolar yardım yapıyor. Nakit yardımın şimdiye kadar uçaklarla bavullar içinde gönderildiği öğrenildi. Davutoğlu, bu konuda “Türkiye olarak kendi yöntemlerimizi gerçekleştirdik. Bu yöntemleri kullanmaya devam ederiz” diyerek ayrıntıya girmedi. Davutoğlu, nakit ihtiyacının “en uygun usullerle” karşılandığını anlattı.

DAVUTOĞLU’NDAN YOL HARİTASI

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Bingazi ziyaretinde, Libya’nın önündeki yol haritasını şöyle çizdi:

*Demokratik, özgür bir Libya inşa edilmeli.

* Toprak bütünlüğü çok önemli. Güvenlik ve istikrar kaybedilmemeli.

*Birlik ve beraberlik korunmalı.

*Uluslararası toplumda hak ettiği saygın yeri almalı.

*Yeni özgür bayrağı tüm dünyada dalgalanmalı.

*Bir bütün olarak yeniden inşa edilmeli.

*Libya’nın dondurulmuş finans kaynakları serbest bırakılmalı.

*UGK’nın Libya’nın meşru temsilcisi olarak tanınması için çalışılmalı

*Zengin yeraltı kaynakları ile dünyada yükselen bir yıldız olmalı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...