1960 sonbaharında Miami’ye gelen Cassius Clay adındaki gencin aklında sadece tek bir şey vardı: Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olmak... Daha birkaç ay öncesinde Roma Olimpiyatları’nda hafif siklette altın madalya kazanmış olan bu genç boksörün spor tarihine sonunda amacına ulaşmakla kalmayacak bir efsane olarak spor tarihine ismini altın harflerle yazdıracaktı.

Zamanımızın en önemli sosyo-kültürel figürlerinden biri haline gelen Muhammed Ali sadece profesyonel spor hayatıyla değil aynı zamanda politik duruşuyla da kitlelere yön veren bir kişilik olacaktı.

Aralarında antrenörü Angela Dundee ve dövüş doktoru Ferdie Pacheco’nun da bulunduğu çevresindeki en yakınlarıyla yapılan röportajlara ve eşine az rastlanır kamera görüntülerine yer veren belgesel, Muhammed Ali’nin geçirdiği bu olağanüstü evrimi “Ali” biyografisiyle çok satanlar listesine giren yazar Thomas Hauser, Pulitzer ödüllü gazeteci David Remnick, insan hakları fotoğrafçısı Flip Schulke ve Columbia Üniversitesi’nden tarihçi Manning Marable’ın yorumlarıyla ekrana taşıyor. Ali’nin Malcom X’le olan dostluğunu, Beatles üyeleriyle olan görüşmesini, Liston’ı dramatik bir şekilde mağlup edişini ve Vietnam Savaşı için Amerikan Ordusu tarafından askere alınmayı reddedişini inceleyen yapım, sadece Ali’nin hikayesini değil aynı zamanda antreman yaptığı Fifth Street Gym isimli spor salonunun ve Miami’de yaşayan siyahi toplumun da hikayesinin gözler önüne seriyor.

Malcom X'le... 1963, New York
Malcom X'le... 1963, New York

“Becoming Muhammad Ali”Muhammed Ali Olmak

Cumartesi 20.00

Beatles üyeleriyle... 1964
Beatles üyeleriyle... 1964