CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti.

Mitinge katılmak üzere Edirne'ye gelen İnce, terör soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Demirtaş'ı ziyaret etmek üzere cezaevine gitti. İnce'nin cezaevindeki ziyareti, yaklaşık 1 saat sürdü. Ziyaret sırasında, gazetecilerin cezaevi tarafına geçişine güvenlik güçlerince izin verilmedi.

Muharrem İnce, daha sonra dinlenmek için bir bağ evine geçti. Burada gazetecilerin "Demirtaş'la görüşmeniz hakkında neler söyleyeceksiniz?" sorusuna "Dinleneyim, karnımı doyurayım, açıklayacağım mitingde" dedi.

İNCE-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Gazetecilerin soruyu yinelemesi üzerine İnce, "Sayın Karamollaoğlu, Sayın Akşener, Sayın Demirtaş'la görüştüm, aday olan herkesle görüşmek isterim, başarılar diliyorum. Dün gece Erdoğan'ın makamından aradılar, bugün bir saat söylediler ama Edirne mitingi nedeniyle gerçekleşemedi bu görüşme. Sanırım yarın görüşeceğiz." diye konuştu.

İnce, Edirne'de saat 16.00'da partisince düzenlenecek mitinge katılacak.

DEMİRTAŞ'TAN İNCE'YE TEŞEKKÜR

Öte yandan, Selahattin Demirtaş, Muharrem İnce ile yaptığı görüşmeye ilişkin avukatları aracılığıyla açıklama yaptı.

Açıklamasında İnce’ye teşekkür eden Demirtaş, “Sayın İnce’nin bu ziyareti, seçmenlerimize yönelik siyasi bir mesajdan öte siyasi zarafen içeren insani bir dayanışma örneğidir. Bu şekilde siyasi görüşlerimiz farkıl olsa da, karşılıklı saygı çerçevesinde yürüteceğimiz seçim kampanyasının sonunda kazanan kim olursa olsun, her halükarda toplumsal uzlaşı ve barış kültürüne katkı sunmuş olacağız. Sayın İnce’nin de bu anlayışla hareket ediyor olmasından ayrıca mutluluk duyduğunumu belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Seçim yarışının eşitlik çerçevesinde yapılmadığını söyleyen Demirtaş, “Umuyor ve diliyorum ki, bu adaletsiz yarışa rağmen seçimler, demokrasinin, özgürlüklerin ve barışın önünü açacaktır” ifadelerini kullandı.