Diyarbakır’da İstasyon Meydanı'nda miting düzenleyen CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kürt sorunuyla ilgili mesajlar verdi.

“Kürtlerin onore edilmek istendiğini” belirten İnce, şu ifadeleri kullandı:

"Adını da koyalım 'Kürt sorunu'. Bir, "Kürtler onore edilmek istiyor, Türklerin de kaygıları var. Türklerin kaygılarını gidereceğiz, Kürtleri de onore edeceğiz. İki, samimi olacağız. Gizli kapaklı görüşme yok, çözüm yeri TBMM'dir, başka bir yer değil. Üç cumhurbaşkanı olduğumda TRT'nin kanallarından birini bu işe ayıracağım, tartışma programı olacak. Zaten bir işe yaradığı yok TRT, bari bir işe yarar. Herkes gelecek, 24 saat yayın yapacak, tartışacak insanlar, neyi istiyorsa tartışacak, dil meselesini tartışacak. Ben biliyorum ki; içinizde solcular, muhafazakarlar, anlaştığınız yer dil meselesi ama anlaşamadıklarınız da var. Kendi aranızda da anlaşamıyorsunuz. Anlaştığınız yerlere beni de yazın, ben de oradayım, anlaşamadığınız yerleri de çözeceğiz. Bakınız sorunu çözmek mi istiyoruz, oy mu istiyoruz? Ben oy değil, sorunu çözmek istiyorum. Onun derdi oy, benim derdim barış, huzur, uzlaşma, çözüm."

Mitingde zaman zaman cezaevindeki HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş lehine slogan atılırken, HDP bayrakları da yer aldığı görüldü.

Mitinge CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

DEMİRTAŞ’IN EŞİNE ZİYARET

Miting sırasında Muharrem İnce’nin eşi Ülkü İnce, merkez Kayapınar ilçesinde oturan Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş'ı ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından İnce, Muharrem İnce'nin Ankara'da bir programa yetişmesi gerektiğini söyledi.

İnsani bir görüşme yaptıklarını dile getiren İnce, "O miting yaparken ben bu boşluğu değerlendirdim. Başak Hanımla kısa bir görüşmemiz oldu. Gayet güzel geçti. Bu siyasi bir görüşme değildi.

Bir kadın ve öğretmen dayanışması şeklinde yaptık. Sayın Emine Hanım da aynı durumda olsa onu da ziyaret ederdim bir kadın olarak. Sayın Karamollaoğlu'nun eşi Ayşe Hanım da aynı durumda olsaydı onu da ziyaret ederdik. Gayet güzel sohbet ettik.”


Başak Demirtaş da görüşmeyle ilgili Twitter’dan açıklama yaptı.

Demirtaş, “Siyaset düşmanlıkları değil, dostlukları büyütmelidir. Seçimlerden sonra da herkes birbirinin yüzüne bakabilmelidir. Her şey oy değildir, oydan daha kıymetlidir insani değerlerimiz. Ülkü Hanım ve Gaye Hanım'a, dayanışma ve nezaketlerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.