'Muhsin Yazıcıoğlu da evet derdi'

Başbakan Erdoğan, helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun memleketi Sivas'ta, 12 Eylül referandumunda 'evet' oyu istedi.

Haberler 24.08.2010 - 21:53

'Muhsin Yazıcıoğlu da evet derdi'

Başbakan Erdoğan, referandum mitingi için gittiği Sivas'ta, Hükümet Meydanı'nda bir konuşma yaptı.

Yere sağlam bastıklarını ve muhalefet partileri gibi uçmadıklarını söyleyen Erdoğan, ekonomideki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Sözü referanduma getiren ve alandaki vatandaşlara ''yiğidolar'' diye seslenen Erdoğan, ''Sivas bir yiğidini kaybetti' diyerek, helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu rahmetle andı.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu, millet sevdası, memleket sevdası peşinde Hakk'a yürüdü. O gün sadece Sivas değil, ağladı. Kendisini burada, memleketi Sivas'ta bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Mekanı Cennet olsun, Allah ondan razı olsun diyorum...

...Muhsin kardeşim 12 Eylül'ü yaşadı, 12 Eylül'ün zulmünü yaşadı, işkencelerini yaşadı. Zaman zaman bir araya geldiğimizde bunu kendisiyle paylaşırdık ve bize de anlatırdı. Ben inanıyorum ki, bugün hayatta olsa, hiç tereddüt etmeden bu Anayasa değişikliğine 'evet' derdi.

Nitekim, onun arkadaşları, onun takipçileri, onun hareketi sağduyunun, aklı selimin yanında yer aldı ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun hatırasına sahip çıktı.

MHP Genel Başkanı, MHP yönetimi, vicdan sahibi ülkücülere, 'evet' diyen Ülkücülere 'zavallı' derken, 'uşak' derken, Büyük Birlik Partisi, haktan yana, adaletten yana, insanlıktan yana tavrını belirledi. Görüyorsunuz... Kendi arkadaşlarına baskı yapıyorlar, ülküdaşlarına baskı yapıyorlar, sanatçılara, sivil toplum örgütlerine, yazarlara, il başkanlarına, milletvekillerine, belediye başkanlarına baskı yapıyorlar. Genel Başkan diyor ki 'kim ki bu değişikliğe evet derse hakkımı onlara helal etmeyeceğim."

"TERECİYE TERE SATMA"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenen ve "Sayın Genel Başkan, tereciye tere satma" diyen Erdoğan, "Bu millet her şeyi çok iyi biliyor. Tereciye tere satılmaz. Benim milletim her şeyi çok iyi biliyor.

CHP'nin yargıyı nasıl siyasallaştırdığını çok iyi biliyor. Yargının, CHP'nin nasıl arka bahçesi haline geldiğinden hiç söz etmiyor. Bunu şahsım olarak ben yaşadım, ben. Bana cezayı kesen Yargıtay'daki üst dairenin mensuplarının, daha sonra CHP'nin üst kurullarında nasıl yer aldıklarını çok iyi biliyoruz. Sen kime anlatıyorsun? Onların zihniyetlerini de çok iyi biliyoruz.

Evet, yargının siyasallaşması tehlikelidir. O zaman gel sen de bu Anayasa değişikliğine 'evet' de. Evet, doğru söylüyorsun. Tuzun kokması iyi değildir. Öyleyse gel, sen de 12 Eylül'de 'evet' de.

Dün bir televizyon programında kendisini savunuyor. SSK'ya nasıl terör örgütü mensuplarını aldıklarını anlatıyor. Kendisi genel müdür ya... Bunları nasıl aldıklarını anlatıyor. Neymiş efendim, bu örgüt üyeleriyle bir tanışıklığı yokmuş. Hükümlü kadrosundan bunları işe almış. Başka hükümlü yok muydu? Onları alsaydın? Niye onları almıyorsun da terör örgütü mensuplarını alıyorsun? Kadrolaşma bu CHP'nin genlerine işledi, genlerine'' şeklinde konuştu.

PKK İLE DİYALOG İDDİALARI
Erdoğan, ''Bir de kalkıyor bizi terör örgütüyle müzakere içinde göstermeye çalışıyorlar. Daha önce söylediğim gibi, AK Parti iktidarı hiçbir terör örgütüyle masaya oturmaz, pazarlık yapmaz, müzakere etmez.

Terör örgütünün son dönemde eylemsizlik kararı almasını, sanki bir müzakerenin ve anlaşmanın sonucuymuş gibi göstermeye çalışıyorlar. Açık söylüyorum, bu bir yalandır, iftiradır. Her iktidar, böyle bir anlaşmaya yanaşmaz. Asla siyasi iktidarlar böyle bir şeyi yapmaz.

Yine yazıyor, çiziyorlar. Acaba bizden önce MHP, DSP, ANAP, bunlar, bölücü terör örgütünün başıyla görüşmediler mi? Kendileri görüşmez ama kim görüşür, istihbarı kurumlar görüşür, Adalet Bakanlığının yetkilileri görüşür ama görüşürler. Yani devletin ilgili kurumları onlarla bu tür görüşmeleri yapar'' şeklinde konuştu.

PAKİSTAN'A YARDIM ÇAĞRISI
Konuşmasının son bölümünde vatandaşların Ramazan ayını kutlayan Erdoğan, Pakistan'da yaşanan sel felaketini de hatırlatarak, vatandaşlardan Pakistanlılara yardımda bulunmalarını istedi. Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk Kızılayı'nın Pakistan için yardım kampanyası düzenlediğini belirten Erdoğan, vatandaşların da yardımlarda bulunması gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...