Miller Worldwide Weekend çerçevesinde iki muhteşem isim bu hafta sonu Babylon’da.

Gilles Peterson
Yeni bir dünyaya taptaze bir müzikal bakış açısı getirerek dünya çapında bir müzik adamı haline gelen Gilles Peterson, Afrika tınılarını, reggae ve Detroit’in kentli soul müziğini yeni nesil Avrupa cazıyla harmanlayarak müziğe kültürler ve sınırlar ötesi bir bakış getirdi.

Dünyanın en prestijli radyosu BBC Radio 1’ daki çalışmalarının ardından caz, funk, reggae, soul and erken electro’nun yankılandığı kendi radyosunu kurdu. Nu-jazz kompilasyonlarının incisi “Jazz Juice” serisinin ilki 1985 yılında EMI tarafından yayınlandı.

90’ların başında patlayan Acid-jazz türü ilk olarak Peterson'un bir radyo programında tellafuz edildi. Hemen ardından “Talkin’ Loud” plak şirketini kuran Peterson, türün öncüleri Brand New Heavies, Jamiroquai, the Galliano’nun ilk albümlerini yayınladı.

Bugüne kadar 50’ye yakın remiks CD yayınlayan ve Radio One, Kiss FM, BBC 1, Jazz FM gibi sayısız radyoda sesini duyuran Gilles Peterson 2006’da Jazzanova ile çıkardığı “The Kings of Jazz” albümü ve 2007’de çıkardığı Brownswood Bubblers Two ile çalışmalarına devam etti.

Son yirmi yılın en yetenekli ve eğlenceli müzik adamlarından biri sayılan Gilles Peterson’ın performansı Cuma günü Babylon'da.

Little Dragon
İsveç’in yükselen yıldızı Little Dragon, vokal ve perküsyonda Japon asıllı karizmatik Yukimi Nagano ve lise arkadaşları Erik Bodin, Fredrik Källgren Wallin ve Håkan Wirenstrand dörtlüsünden oluşuyor.

Nagano, ünlü elektronik topluluk Koop’un iki albümünde yer alan vokalleri ile dünyaca tanınmıştı. Off The Wall plak şirketinden 2006 yılında yayınlardıkları ilk çalışmaları olan “Twice” ve ”Test” den sonra grup 2007 yılında kendi adlarını taşıyan albümleriyle elektro müzik dünyasında hızlı bir çıkış yaptı.

“Twice” aynı zamanda son yılların en başarılı dizilerinden “Grey’s Anatomy”nin beşinci sezon müzikleri arasındaki yerini aldı ve Little Dragon böylece ününü Amerika’ya da taşımış oldu.

Worldwide Week-end kapsamında gerçekleşecek performansı ile Little Dragon Babylon’da olacak.

Gilles Peterson - 8 Ocak Cuma 22:00
Little Dragon - 9 Ocak Cumartesi 22:00