İstanbul'un Kadıköy ilçesinde Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Şehir Kahya Sokağı'nda bulunan Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin giriş kapısında dün gece yangın çıktı.

Çevredekilerin yangını fark etmesi üzerine olay, itfaiye ve polis ekiplerine bildirildi. 

KUNDAKLAMA ANI KAMERADA

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı sokakta ekiplerin müdahalesi sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

Soğutma çalışmalarının ardından ekiplerin olay yerinde yaptıkları incelemelerde sanat merkezinin bahçesinde şişe, çöp kovalarında plastik eldiven bulundu.

KUNDAKLAMA KAMERADA

Sanat merkezinin ve çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameraları inceleme altına alındı ve merkezin kundaklandığı ortaya çıktı.

Kayıtlarda, bir kişinin gece sanat merkezine geldiği, elindeki bidonda bulunan sıvıyı kapıya döküp ateşe verdikten sonra kaçtığı görülüyor.

Özel güvenlik görevlisi ise kendi imkanlarıyla yangını söndürmeye çalışıyor.

MÜJDAT GEZEN: CUMHURİYET ATEŞİNE BİR ŞEY OLMAZ

Sanatçı Müjdat Gezen, avukatı Celal Ülgen, sanatçı arkadaşları Şevket Çoruh, İlker Ayrık, gazeteci Yılmaz Özdil ve öğrencileri ile birlikte basın toplantısı yaptı.

Gezen, "Bu yangınlar, bu tip alevler bizim içimizdeki ateşi söndüremez. Çünkü bizim içimizdeki ateş farklı bir ateş. Atatürk ateşi, Cumhuriyet ateşi... Ona bir şey olmuyor. Yangında, alevlerin arasında o bronzdan Atatürk silüetini çok net göreceksiniz. Burası 26 yıldır dünyanın ilk ve tek parasız özel okuludur" dedi.

“İKİ KORUMA VERİLDİ”

Bazı basın yayın organları ve kişiler tarafından hedef gösterildiklerini ifade eden Gezen, şunları kaydetti:

"Daha önce de aynı durumları yaşadım. Koruma istemiştim, fakat vermediler. Son çıkan bazı haberlerden sonra emniyetten bana telefon geldi. 'Koruma ister misiniz?' diye. Hem evimin önüne hem de okulun önüne. Ben de kabul ettim. Fakat gece 01.20'de olay olduğu için maalesef öyle bir talihsizlik yaşadık ama bu bizim topyekün, tek yürek olmamazı engelleyemez.

Okulun dışındaki tahta parçaları yandı. Ama okulun koruyucusu ona engel oldu. Okulumuza bir şey olmadı. Dersler şu an devam ediyor. Terör polisi görüntüleri izledi. Bu terör suçuna giriyor. Hiçbir şey olacağı da yok. Avukatımız Akit gazetesine ve Burhan Kuzu'ya davayı açmıştı."

ÜLGEN: BÜYÜK BASKI VAR

Avukat Celal Ülgen ise uzun zamandır sadece kendi üzerlerinde değil, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmaya çalışan herkesin üzerinde büyük bir baskı olduğunu, bu baskıları en yoğun yaşayanlardan birinin de Müjdat Gezen olduğunu söyledi.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ O ANLARI ANLATTI

Yangını söndürmek isteyen özel güvenlik görevlisi Mahmut Aksu saat 01.20'de bir ses duyarak kapıya çıktığında yangını gördüğünü, dışarı çıkınca paçalarının tutuştuğunu söyledi.

Aksu, bahçe hortumuyla yangına müdahale ederken polis ve itfaiyeye haber verdiğini anlattı.

ÇORUH: BU MİRASIN BEKÇİLERİYİZ

Sanatçı Şevket Çoruh da "Okulumuz 26 senedir açık. Ben ve arkadaşlarım buradan mezun olduk. Türkiye'de sanata, kültüre katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Aramızdan darbe girişimine kalkışan kimse olmadı. İşimizi severek yapıyoruz. Bu okul, 7 tane öğrenciye miras olarak bırakılmıştır. Biz bu mirasın bekçileriyiz. Bu saldırıyı hep beraber kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

ÖZDİL: FAİLLER BELLİ

Gazeteci Yılmaz Özdil ise, “Bu işin azmettiricisi belli, hedef göstereni belli, yakanı da belli” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’DAN MÜJDAT GEZEN'E TELEFON

Bu arada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, sanat merkezinde meydana gelen yangınla ilgili paylaşımda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Müjdat Gezen Sanat Merkezi dün gece kundaklandı. Bu çirkin saldırıyı kınıyor, tüm sanatseverlere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

Sanatçı Müjdat Gezen’i de telefonla arayan Kılıçdaroğlu, saldırı hakkında bilgi aldı.

Kılıçdaroğlu, görüşmede, sanat merkezi öğrencilerine ve çalışanlarına geçmiş olsun dileğinde bulundu.

GENİŞ KAPSAMLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde saat 01.30 sıralarında kimliği henüz belirlenemeyen bir şahıs tarafından yanıcı madde dökülmek suretiyle çıkarılan yangına anında müdahale edilerek, yangının daha fazla büyümeden kontrol altına alındığı kaydedildi.

Yangın nedeniyle binada maddi hasar meydana geldiğinin tespit edildiği aktarılan açıklamada, "Olay yerinden elde edilen kamera görüntülerindeki failin kimlik tespiti ile yakalanmasına yönelik başsavcılığımızca güvenlik güçlerine gerekli talimatlar verilmiş ve geniş kapsamlı soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.