Başbakan Davutoğlu: Mülteci sayısı artacak diyenler dersini aldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geri kabul anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Mülteci sayısı artacak diyenler dersini aldı" dedi. Grup toplantısında konuşan Davutoğlu, Ermenistan ile gerilim yaşayan Azerbaycan'ın yanında olduklarını da söyledi.

ntv.com.tr 05.04.2016 - 12:07 | Son Güncelleme : 05.04.2016 - 13:10

Başbakan Davutoğlu: Mülteci sayısı artacak diyenler dersini aldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında konuştu.

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınır gerilimine değinen Davutoğlu, Azerbaycan'a destek mesajı verdi.

"Ermenistan'ın saldırılarını lanetliyoruz" diyen Davutoğlu, "Ermenistan'ın saldırısı neticesinde Azeri vatan şehitlerine Allah'tan rahmet diliyoruz. Bütün dünya bilmelidir ki Türkiye, Ermenistan'ın saldırılarına karşı can Azerbaycan ile omuz omuza durmaya devam edecektir" dedi.

Davutoğlu, "Dağlık Karabağ da dahil olmak üzere Azerbaycan'ın işgal altındaki bütün toprakları kurtulana kadar yanlarında durmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

"KORKACAĞIMI SANDILAR"

Davutoğlu geçen hafta Diyarbakır'ın Sur ilçesine yaptığı ziyarete de değindi. 

Ziyaretinden bir gün önce 8 polisin şehit olduğu terörist saldırının gerçekleştirildiğini hatırlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Her bir Diyarbekirliye sahip çıkacağız. Ülkemizin herbir vatandaşına sahip çıkacağız. Sur içini yeniden yapacağımız müjdesini vermek için gittik. Diyarbakır halkı teröre karşı dimdik durmuştur. Teröristle arasına açık bir mesafe koyan bölge halkına teşekkür ediyorum.

Terör örgütüne asla geçit vermeyen Diyarbakırlı kardeşlerime teşekkür ediyorum. 8 kardeşimizi ben gelmeden bir gün önce katlettiler. Sandılar ki ziyaretimizi erteleyeceğiz. Korkacağımı zannettiler. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz asla korkmadık, asla korkmayacağız." 

"BİZİ SUR'U YIKMAKLA İTHAM EDENLERE İNAT"

Sur'daki yeniden inşa çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Başbakan, "Bizi Sur'u yıkmakla itham edenlere inat Sur'u yeniden ihya ediyoruz" dedi.

İnşa çalışmalarında ilçenin tarihi kimliğinin korunacağının altını çizen Davutoğlu, "Bölgede yapılacak çalışmalar ekonomiyi canlandıracak ve esnafımızın yüzü gülecek. Evleri yıkılan insanlarımızın, esnafın rızasını arayacağız. Terör örgütünün tahrip ettiği şehitleri tarihini koruyarak yeniden inşa edeceğiz" şeklinde konuştu. 

Terörle mücadelede kararlılık mesajı veren Davutoğlu, "Terörle mücadelede geri dönüş olmayacak" ifadesini kullandı.

"Bu mücadele dağlarımız, ovalarımız, şehirlerimiz teröristlerden temizlenene kadar devam edecek" diyen Davutoğlu şunları dile getirdi:

"Ülkemize ve milletimize silah doğrultanlara hak ettikleri cevabı verdik vermeye devam edeceğiz. Bizim bundan sonra tek bir muhatabımız var o da milletimizdir. Teröristler sadece güvenlik güçlerimizin muhatabı olabilir. Bizim terörle mücadelemizden terör örgütü ve siyasi uzantıları rahatsız oldu."

"ÜLKEMİN HERHANGİ BİR YERİNE ÇELİK YELEK İLE GİTMEYECEĞİM"

Diyarbakır ziyareti sırasında çelik yelek giyme teklifini reddettiğini hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Koruma görevlileri bana çelik yelek giyme teklifinde bulunduğunda şunu söyledim. Bir başbakan olarak ülkemin herhangi bir yerine çelik yelek ile gitmeyeceğim. Benim çelik yeleğim milletimizin bile duyduğu muhabettir.

Çünkü Diyarbekirliyi bağrımıza bastığımızda atan yüreğimizin sesini duymasını isteriz. Çelik yeleğin sertliğini değil. Her yerde böylesine yakın bir muhabbet ilişkisi içerisinde olacağız."

"PKK İLE PARALEL YAPI ARASINDA FARK YOK"

"Bizim gözümüzde Paralel Yapı ile bölücü terör örgütü arasında herhangi bir fark yoktur" sözleriyle paralel yapı ile mücadeleye de değinen Başbakan, "Her ikisi de devlet düşmanıdır, millet düşmanıdır, demokrasi düşmanıdır. Her iki örgüt de Türkiye'yi tökezletmek isteyen odakların taşeron olarak kullandıkları birer kukladır" değerlendirmesini yaptı.

"MÜLTECİ SAYISI ARTACAK DİYENLER DERSİNİ ALDI"

Davutoğlu konuşmasında AB ile sığınmacı anlaşması için de bir başlık açtı.

Dün resmen uygulamaya geçen anlaşmayla Yunan adalarına geçen 202 göçmenin geri alındığını hatırlatan Davutoğlu, "Suriye uyruklu olmayan 199 kişiyi Kırklareli'ne teslim ettik. Geri alımı gerçekleşen 2 Suriyeliyi ise İzmir Geri Kabul Merkezi'ne gönderdik. Buna karşın kamplarımızda yaşayan 78 mülteci kardeşimizi de Almanya'ya gönderdik. Böylece bu anlaşma ile Türkiye'de mülteci sayısı artacak diyenler derslerini almış oldu. Ege'nin göçmen mezarlığı haline gelmesi engellenecek" diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN ONURUYLA OYNATMAYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında Alman medyasında yer alan programları da eleştiren Başbakan, "Cumhurbaşkanımız hakkında Alman medyasında hakarethamiz ifadeler programlar yapıldı. Defalarca söyledik ama burada altını çizmek istiyorum, basın özgürlüğü sınırsız değildir olamaz" diyerek sözlerini şöyle sürdürü:

"Herkes eleştirilebilir ama kişisel ideolojik tatmin uğruna kimsenin onuruyla oynayamaz. Hele Cumhurbaşkanımızın onuruyla kimse oynayamaz, oynatmayız. Bunu herkes bilmelidir. Cumhurbaşkanlığı makamı bütün milletimizin onur makamıdır.

İki gün önce Almanya Başbakanı Merkel ile yaptığım görüşmede Alman basınında yer alan programlara dikket çektim ve bunları kabul etmemizin mümkün olmadığını ifade ettim. Merkel de bu programların Alman hükümetinin programlarını yansıtmadığını söyledi."

Sayfa Yükleniyor...