SON DAKİKA: "Münbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanması için yol haritası belirlendi"

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye-ABD arasında Suriye için kurulan çalışma grubu ikinci toplantısı Ankara'da yapıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo, 4 Haziran'da ABD'de bir araya gelecek.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 25.05.2018 - 11:38 | Son Güncelleme : 26.05.2018 - 00:09

SON DAKİKA: "Münbiç'te güvenlik ve istikrarın sağlanması için yol haritası belirlendi"

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Suriye konulu -ABD Çalışma Grubu'nun Suriye ve her iki tarafı ilgilendiren diğer iş birliği konularında sürmekte olan görüşmelere devam etmek amacıyla bugün Ankara'da toplandığı belirtildi.

"Taraflar, Münbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda yürütecekleri iş birliği için bir yol haritasının ana hatlarını belirlemiştir" ifadesi kullanılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çalışma Grubu'nun tavsiyelerini değerlendirmek üzere 4 Haziran'da bir araya geleceği kaydedildi. Görüşmede, 8-10 maddelik mutabakat metninin imzalanması bekleniyor.

Türkiye ile ABD arasında Menbiç konusunda daha önce de mutabakata yaklaşılmıştı.

Bu çerçevede, YPG'nin Menbiç'ten çıkarılması, çekilmeye Türkiye ve ABD'nin nezaret etmesi ve ardından Menbiç'te çoğunluğu Araplardan oluşan bir yönetim oluşturulması konusunda bir yol haritası belirlenmişti.

Ancak görüşmeleri yürüten ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un görevden alınmasıyla görüşmeler yarıda kalmıştı. Yarım kalan görüşmeler daha sonra Tillerson'un yerine gelen Mike Pompeo ile devam etti.

Sayfa Yükleniyor...