Munzur'da Dersim sergisi

Hasan Saltık’ın arşivinden seçilen belge ve fotoğraflar, Dersim ‘38’ sergisinde görülebilir.

25.07.2012 - 15:20

Munzur'da Dersim sergisi

12. Munzur Kültür ve Doğa Festivali, 26 Temmuz Perşembe günü başlıyor. Festival programının bu sene en dikkat çeken etkinliği, Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık’ın arşivinden seçilen belge ve fotoğraflardan oluşan ‘Dersim ‘38’ başlıklı sergi. Saltık’ın arşivinde yer alan 1000’e yakın fotoğraf arasından seçilen 150 fotoğraf ve döneme ait orijinal belgelerden oluşan sergi, 28-29 Temmuz tarihlerinde Hozat Belediyesi Sergi Salonu’nda görülebilecek.

Bir dönemin tarihine ışık tutan sergide, ‘dönemin emniyet memuru ya da subaylarından temin edilmiş köprü yakma ve karakol baskınlarıyla ilgili yazışmalar, bölge için önemli bir isim olan Şahan Ağa’nın öldürülme anının fotoğrafı gibi önemli belgeler’in bulunduğunu belirten Hasan Saltık, “Belki birçok Dersimli kayıp akrabalarını bu fotoğraflarda görecek. Bu açıdan önemli bir sergi” diyor.

Tevfik Taş’ın ‘Oğlunuz Erdal’, Oya Aslan’ın ‘Damında Şahan’, Kemal Özer’in ‘Dersim Başeğmezlik ve Çiçek Ülkesi’ ve Seher Sağlam’ın ‘Suyun Altındakiler’ belgesellerinin de programında olduğu Munzur Festivali ayrıca Erkan Oğur &Mikail Aslan ve Grup Munzur konserlerine, Zülfikar Tak’ın karikatür sergisine ve çeşitli panellere de ev sahipliği yapacak. Festival 29 Temmuz’da sona erecek. (Radikal)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...