Musa Anter’in katil zanlısı yakalandı

Kürt yazar Musa Anter’i öldürdüğü iddia edilen zanlı, cinayetten 20 yıl sonra Şırnak'ta düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

29.06.2012 - 10:02

Musa Anter’in katil zanlısı yakalandı

Kürt yazar Musa Anter suikastinde tetikçi olduğu iddia edilen Hamit Yıldırım'ın Şırnak'ın Kumçatı beldesindeki evinde sabah saat 05.00 sıralarında güvenlik güçleri tarafından arama yapıldı.

Yapılan aramada gözaltına alınan Hamit Yıldırım, Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Yıldırım, daha sonra Diyarbakır'a gönderildi.

Anter'i öldürülmesi sırasında olaydan yaralı olarak kurtulan Orhan Miroğlu'nun avukatı ve Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, zanlı ile ilgili uzun yıllardan beri suç duyurusu bulunmasına rağmen yakalanmamasına dikkat çekti.

Soruşturmanın Yıldırım ile sınırlı kalmamasını isteyen Aktar, şöyle dedi: ''Olayın sadece bir tetikçi ile değil arkasındakilerle birlikte bir bütün olarak ele alınması lazım. Bu kişiyi kimler? Nasıl? Nerede korudu? Tümünün araştırılması gerekiyor. Tetiği çeken kişinin yakalanması olayı çözmez. Musa Anter'i ki, niçin öldürdü? Bunun araştırılması gerekir. Eski ceza kanununa göre zaman aşımı süresi 20 yıldır. Yeni ceza kanununda bu oran 40 yıldır. Olayla ilgili olduğu iddiasıyla herhangi bir kişi yakalama kararı çıkarıldığında zamanaşımı yarı oranında artırılıyor ve 20 yıldan 30 yıla çıkıyor.''

MİROĞLU: ÇOK BENZİYOR
Zanlının fotoğrafı, bugünkü Sabah gazetesinde yayımlandı. Şırnak’ta görüntülenen zanlının, kimliğini bile değiştirmediği ortaya çıktı.

Fotoğrafı inceleyen yazar Orhan Miroğlu, fotoğraftaki kişinin tetikçiye çok benzediğini söyledi.

Miroğlu, "Ben yarım saat gördüm. Ama o gecenin kötü hatırası olarak zihnimde kalan suret, bu gördüğüm fotoğrafa çok yakın. Musa Anter'i ve beni vuran adam büyük bir ihtimalle budur" dedi.

TAKSİDEN İNİNCE VURULDU
Gazeteci-yazar Musa Anter, kendisi gibi yazar olan Orhan Miroğlu ile birlikte 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da kaldığı otelden bir arazi anlaşmazlığı için yanına gelen kişilerle otelden çıkmış, Seyrantepe semtinde taksiden indikten sonra vurulmuştu.

Musa Anter, olay yerinde yaşamını yitirirken, Orhan Miroğlu ise yaralı olarak kurtulmuştu. 

İsveç'te yaşayan JİTEM ve PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, tetikçinin ismini daha önce açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...