TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis'te ilk tur görüşmeleri tamamlanan anayasa değişikliği teklifine değinen Şentop, "İlk tur bize bir işaret veriyor. Sonuçların benzer şekilde ikinci turda da olacağından eminiz. Bu milletvekillerimizin vedikleri sözün arkasında durmalarıyla ilgili bir şey. 5 yıldır AK Parti böyle bir teklifin arkasında. Sadece baktık ve altına imza attık diye bir şey değil" dedi.

Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasında yapılacak görüşmeye de değindi.

"Muhtemelen Kılıçdaroğlu'nun da bu görüşmeden sonra ikna olacağını düşünüyorum" diyen Mustafa Şentop, CHP'nin teklifle ilgili eleştirilerine yönelik şu değerlendirmeleri yaptı:

"CHP'nin yönelttiği eleştiriler teklifin muhtevasıyla ilgili değil. Teklifte olmayan bir şeyi var gibi gösteriyorlar. Teklifin muhtevasına bakılmamış. Bu bir rejim değişikliği değil. Somut gerekçelere dayanan bir itirazları yok. Ortada somut bir metin var. 3 veya 4'üncü maddede değişiklikle ilgili bir teklif yok, gündeme bile gelmedi. Üzerinde konuştuğumuz somut hale getirilmiş bir metin var."

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Şentop'a kendisinin de "Teklif geçmezse Türkiye seçime mecbur kalır" açıklamasını yaptığı "erken seçim" iddiaları da soruldu. 

Açıklaması için "Ben onu değerlendirme yaparken gazeteci arkadaşlara söyledim. Türkiye'deki süreci değerlendirirken yapılmış bir değerlendirmeydi" ifadelerini kullanan Şentop, şöyle devam etti:

"Bu böyle bir niyet, hesap var anlamında söylenmiş bir söz değil. Yaşanacakların etkisi nasıl sonuç verir bunun üzerine yapılmış bir değerlendirmeydi. Birinci turdaki tablo ve ikinci turdaki beklenti bunu gereksiz hale getirdi. Aslolan bu teklifin geçmesi ve referanduma sunulmasıdır. Bunun da mümkün olacağını görmüş olduk. Böyle bir sorun yok."

"TEHDİT OLARAK GÖREN GÖREVİ BIRAKMALI"

CHP'den konuyla ilgili yapılan itirazlarla ilgili ise Şentop şunları söyledi: "Buna CHP'den bazı itirazlar geldi. Bu itirazları tuhaf bulduğumu söylemeliyim. Daha önce de benzer şeyler söylemiştim. Bunu bir tehdit olarak gören siyasetçinin bugün görevi bırakması gerekir. Seçimi böyle algılayan siyasetçi görevi bırakmalıdır. Bunu bir yoruma çevirmeye çalıştılar. Çok dinamik bir süreç. Seçim şartları şu anda Türkiye'de yok." 

Şentop'un açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Anayasa hükümleri birbiriyle eş değer hükümlerdir. Cumhurbaşkanının herhangi bir siyasi partisiyle ilişkisinin yasağının kalkması da anayasa hükmüdür. Tarafsızlık biz de siyasi parti üyeliğine endekslenmiş durumda.

Siyasi parti üyesiyle tarafsız olamaz, üye ise taraflıdır... Eski cumhurbaşkanlarının siyasi tarafı yok muydu? Tarafsızlığı siyasi parti üyeliğiyle endekslemek yanlış. Başkanlık sistemlerinde yarı başkanlık sistemlerinde cumhurbaşkanı bir parti üyesidir.

Cumhurbaşkanı görevindeyken vekalet konusu onun takdiriyle olacak bir şey. Bu vekalet meselesi ilk kez konuşulmuyor. Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında ciddi krizlerin olduğu dönemler oldu. 

(Fesih yetkisi) Burada bazı şartlar gerçekleşirse Meclis'i fesih yetkisi var. Bugün fesih ederse kendi görevi sona ermiyor. Bizim önerdiğimiz modelde ise Meclis'i feshettiği takdirde kendi görevi de sona eriyor. Bunu hangi cumhurbaşkanı neden yapsın ki? Kendi süresini kısaltacak bir adımı cumhurbaşkanı atmaz. 

(Tek adamlık eleştirileri) Bu eleştirileri cehalet olarak görüyorum. Cumhurbaşkanının kararnameleri kanun hükmünde değil. Bir takım sınırlamalar getirildi.

Cumhurbaşkanı kararnamesinde sadce yürütme yetkisinin kullanılmasına yönelik bir yetki veriyoruz. Kanunla düzenlenecek yerlerde kararname çıkartamayacak.

Parlamento bir konuda kanun çıkartmışsa o konuda kararname çıkartamaz demişiz. Bir kanun var bir de kararname varsa kanun uygulanır diyoruz.

Yürütme ve yasama tek elde toplanacak diyorlar. Bugünkü sistemde bu nasıl olacak? Bugünkü sistemde yasama ve yürütmenin tek elde toplanması mecburiyet zaten."