NTV

'Müstehcen Barbaros' temel eserlerden çıkarıldı

Türkiye

Ali Kıvanç'ın, "Barbaros Hayreddin Geliyor" adlı eseri müstehcen ifadelerin yer aldığı gerekçesiyle 100 Temel Eser listesindeki yerini kaybetti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğrencilerin okuması için tavsiye ettiği, “100 Temel Eser” arasında yer alan Feridun Fazıl Tülbentçi’nin kaleme aldığı “Barbaros Hayreddin Geliyor” adlı eser listeden çıkarıldı.

Kayseri Özel Kılıçarslan Lisesi’nde görevli bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ali Kıvanç’ın, eserin içeriğiyle ilgili “Müstehcen ifadelerin yer aldığı, çocukları şiddete özendirdiği” gerekçesiyle yaptığı başvuruyu değerlendiren MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, eserin 100 Temel Eser listesinden çıkarılması yönünde karar aldı.

‘BU KİTABI ÖNERMEYİN’
Hürriyet'in haberine göre, öğrencileri yanlış düşüncelere sevk edebilecek ifadelerin eserde yer aldığını savunan Kıvanç’ın, eserin listeden kaldırılması yönündeki talebini inceleyen MEB, eserin ilköğretim ve lise seviyesindeki öğrenciler için uygun olmadığı görüşüne vardı. MEB, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıda bu eserin öğrencilere önerilmemesini istedi.

2005’TE GİRDİ 2012’DE ÇIKTI
Kitap, Midilli’de doğan Hızır’ın korsanlıkla başlayıp Barbaros Hayreddin Paşa namıyla Kaptan-ı Derya olması ve Preveze deniz zaferini kazanmasıyla neticelenen öyküsünü anlatıyor. 100 Temel Eser, 2005’te dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in imzasıyla yayımlanan genelgeyle duyurulmuştu.

'DOLGUN KALÇALI’
Kitapta müstehcen bulunan ifadeler: “Fakat bu akşam onun da gönlü çekmemiş değildi. Hele yaşları henüz yirmiyi doldurmamış uzun saçlı, ince belli, dolgun kalçalı İspanyol kadınlarının manalı bakışları karşısında delikanlılık günlerini hatırlıyordu.”