NTV

'Musul ile irtibat halindeyiz'

Türkiye

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Musul'daü kaçırılan Türk vatandaşlarıyla ilgili durumun çözülmek üzere olduğunu söyledi.

Arınç, Antalya'nın Alanya ilçesindeki Marina Restoran'da düzenlediği basın toplantısında, babalar günü dolayısıyla, baba ve baba adaylarının, dedeler günü olmadığı için de tüm dedelerin babalar gününü kutladı.

Bugün dolayısıyla ülkede huzur, sükunet ve güvenliğin hakim olmasını dileyen Arınç, şöyle konuştu:

"Babalar günü dolayısıyla acıyla hatırladığımız, çok yakın geçmişimizde yaşadığımız bazı olaylar var. Bir ay kadar önce Soma'da bir facia yaşandı. 301 baba hayatını kaybetti. Gencecik insanlarımız, bazıları nişanlı, bazıları bekar, bazıları evlenmiş çocuk sahibi olmuş, bazlarının eşleri hamile henüz doğum yapmamışlar. Büyük bir acıyla hatırlıyoruz. Özellikle 1 ay önce Soma'da hayatlarını kaybeden madenci yurttaşlarımızı rahmetle anıyorum. Eşlerine, çocuklarına Allah'tan sabır, onlara hayırlı uzun ömürler diliyorum. Daha önce maden kazalarında ve diğer olaylarda ölen babalar oldu. Onlara da Allah'tan rahmet diliyorum. Soma'da yaşanan acıların yaraları sarılmak üzeredir. Bir taraftan hükümetimiz, bir taraftan tüm yurttaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, iş adamlarımız, iş çevrelerimiz, açılan yardım hesaplarıyla bütün yurttaşlarımız, Soma halkıyla ve madende vefat eden madencilerin aileleriyle büyük bir dayanışma içerisindedir. Eminim ki onlar buruk bir şekilde, acı bir şekilde babalar gününü geçiriyorlar. Onlara Allah'tan sabır diliyorum."

-Musul'daki gelişmeler

Arınç, bir kaç günden beri de Irak'ın Musul kentinde konsolosluk görevlilerinin de içinde bulunduğu acı bir olay daha yaşandığını vurgulayarak, "Bugün için bütün çabaların olumlu bir şekilde sonuçlanmak üzere devam ettiğini söyleyebilirim. Orada da babalar var. Evlatlarını bekleyen babalar da var. Çocuklarıyla birlikte o babaların da bir an önce huzura kavuşmasını, salimen ülkemize dönmesini, eşleriyle, çocuklarıyla, aileleriyle birlikte mutlu bir hayat yaşamalarını diliyorum" diye konuştu.

Musul'la her an irtibat halinde olduklarını dile getiren Arınç, hem şoförlerimiz, hem konsolosluk görevlilerimiz, hem de başka şehirlerde şu anda sıkıntıda olan bütün yurttaşların bir an önce huzura kavuşmalarını diledi.

Arınç, Musul'daki vatandaşlarımızın salimen ülkeye dönmelerini ve kendilerinin gerçek bir babalar günü kutlamalarını istediklerini ifade ederek, "Onlara da buradan selamlarımızı ve dayanışma dileklerimizi iletiyorum. 76 milyon insanımız, Musul'da ve o coğrafyada yaşanan olaylarda huzursuzluk, endişe ve korku içerisinde bekleşen insanlarımızla maddi ve manevi dayanışma içerisinde olduğumuzu herkesin bilmezini istiyorum. Onlara da buradan halkımızın, bizlerin şahsen iyi dileklerini iletmek istiyorum" dedi.