Mutlu: Taksim'e kesinlikle izin vermeyeceğiz

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs kutlamaları arefesinde Taksim’de yaptığı açıklamada, inşaat çalışmaları süren meydanda mitinge kesinlikle izin vermeyeceklerini bir kez daha tekrarladı.

30.04.2013 - 11:20

Mutlu: Taksim'e kesinlikle izin vermeyeceğiz

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'la birlikte Taksim Gezi Parkı girişinde "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"yle ilgili açıklama yaptı.

1 Mayıs’ı kutlayan Vali Hüseyin Avni Mutlu, “Taksim Meydanı’nda arzu ettiğimiz nitelikte kutlayabilme imkanı olmayacağını hissediyorum. İlgili sendikalarımızın temsilcilerine, başkanlarına 1 Mayıs'ta her yıl Taksim'de yapılan bu kutlamaların, Taksim Meydanı'nda şu anda gördüğünüz fiziki şartlar nedeniyle yapılmasının mümkün olmayacağını, bu nedenle idare olarak talep edilen izne kesinlikle müsaade etmemizin mümkün olmayacağını, müteaddit defalar hem kendilerine hem de medyamız yoluyla kamuoyumuza çok net bir şekilde ifade edildi" diye konuştu.

Meydanın yarısının inşaat halinde olduğunu belirten Mutlu, şöyle devam etti:

"24 bin metrekarelik bu alanının 12 bin metrekaresinde halen bu inşaatları maalesef devam ettiriyoruz. Aynı zamanda Halaskargazi ve Tarlabaşı bulvarlarında da bu yoğun çalışmalar yollar itibarıyla devam ediyor. Bu iki cadde bundan önceki 1 Mayıs mitinglerinde meydana yürüyerek gelen emekçilerimizin, kardeşlerimizin yüzde 70'inin intikal ettiği yollardır.

Mevcut şartlarda bu mitingin huzurlu, güvenli, risksiz şekilde yapılması mümkün görülmemektedir. Bu nedenle de izin verilemeyeceği defalarca ifade edilmiştir.

DİSK başta olmak üzere sendikalarımızın bu riskli alanı kullanma yönündeki istekleri, gerçekten aklıselimle, buradaki fiziki şartlar ve risk nedeniyle, bağdaştırılması fevkalade zordur.”

Taksim’de geniş güvenlik önlemleri alacaklarını belirten Mutlu, “Taksim alanı ve bu alana ulaşan geniş güzergahlar üzerinde emniyet teşkilatımızın geniş güvenlik tedbirleri olacak. Bu tedbirler nedeniyle yollarda almış olduğumuz ulaşımı engelleyici hususlar detaylı şekilde paylaşılacak” dedi.

Çelen koymak ve Kazancı Yokuşu’ndaki anmaya izin vereceklerini bir kez daha tekrarlayan Mutlu, “Ancak meydanda herhangi bir toplanmaya kesinlikle izin verilmeyecektir” dedi.

'HALKIMIZ MİTİNGE KATILMASIN'
Halkın sağduyusuna güvendiğini dile getiren Mutlu, “İstanbulluların böylesine riskli bir alanda tertip edilmek istenen bu mitinge iştirak etmeyeceklerine ve bu şehrin valisinin samimi olarak riskli görülen bu alanda yapılması problemli olan mitinge neden izin vermediğine yürekten inanacağını düşünüyorum. Halkımızın burada gerçekleştirilmesi istenen mitinge katılmayacaklarını temenni ediyorum" değerlendirmesinde bulundu."

'GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ'
Vali Hüseyin Avni Mutlu, Taksim konusunda izin bekleyen sendikalara da şu sözlerle yanıt verdi: "Bazı sendikaların 'Son anda da olsa izin verilir' gibi bir düşünce içinde çağrılarını yapmaya devam ettiklerini duyuyoruz. Böyle bir şey asla söz konusu olmayacaktır, olamaz. Çünkü burada idare edilebilecek, izin verilebilecek herhangi bir pozisyon olsaydı, biz zaten bu izni bugüne kadar verirdik. Bu alanı yarın sabaha kadar güvenlikli bir alan haline getirmek mümkün değildir. Dolayısıyla görünen köy kılavuz istemez."

'UÇURUMUN KENARINDASINIZ'
İnşaat çalışmalarını gösteren Hüseyin Avni Mutlu, şöyle devam etti: "Alanın yarısı kapalı uçurumun kenarına geliyorsunuz. Uçurumun dışı evet güvenli ama uçurumun kenarındasınız. 30 metre çukurlar var. Bu hangi akılla, aklıselimle sağduyuyla bağdaştırılabilir."

Gazetecilere, "Sizlere, 'Ailelerinizi alıp piknik yapmaya, eğlenmeye Taksim'in kenarına gelin' desem hanginiz ailenizle gelip bu uçurumun kenarında tertip yaparsınız " diye soran Mutlu, "Yapmazsınız. Kendiniz için yapmayacağınız bir şeyi başkalarına, emekçi kardeşlerimize yapmaya çalışmanız yanlıştır" ifadelerini kullandı.

'MARJİNAL GRUPLARA FIRSAT VERMEYİN'
Marjinal grupların olay çıkarabileceğini dile getiren Mutlu, "Geçen yıl izin verdiğimiz mitingde hiçbir problem olmamasına rağmen gittiler, sağı solu darmadağın ettiler. Bu yıl bu vesileyle farklı temayüller içerisine gireceklerini değerlendiriyoruz. Dolayısıyla bu marjinal gruplara karşı emniyet teşkilatımız her türlü tedbirini aldı. O nedenle emekçi kardeşlerimizden bir kez daha derin ricada bulunmak istiyorum. Bu marjinal grupların istismarlarına fırsat vermemek için yarın Taksim Meydanı'na gelmesinler.” diye konuştu.

Sendikalara Kazlıçeşme’yi önerdiklerini bir kez daha tekrarlayan Mutlu, “Emekçilerimizin sesinin kısılması, kendilerini ifade etmelerine müsaade edilmemesi gibi herhangi bir tavır içinde asla olmadık, olmamız mümkün değildir” dedi.

'VİCDANEN RAHATIZ'
Vali Mutlu, kutlamaların Taksim'de yapılmasına müsaade edildiğinde meydana gelebilecek sıkıntıların hesabını şehrin valisi ve emniyet müdürünün vereceğini dile getirerek, "Hukuki olarak böyle bir sorumluluğu almamız mümkün değildir. İnsanlarımızın ölümüne, yaralanmasına sebebiyet verecek hiçbir faaliyete hukuken müsaade edemeyiz. Vicdanen bir rahatsızlıktır, biz insanlarımızı mağdur edemeyiz. Hukuken de vicdanen de müsterih olmak istiyoruz. Verdiğimiz karar hukuken de vicdanen de gönlümüzü rahatlatan bir karardır. Doğru bir karardır. Bu riskli alanda bu miting yapılamaz" şeklinde konuştu.

'GİT KAZLIÇEŞME'DE KUTLA'
Taksim Meydanı'nın mevcut şartlarda "bayram alanı" olmadığına işaret eden Mutlu, "Burada bayram olur mu, burada kutlama olur mu? Bunu gerçekten anlatabilmek mümkün değil. Kazlıçeşme'de olur. Marmara Denizi fevkalade güzel, her taraf yemyeşil, ulaşım problemleri yok. Ulaşımla ilgili sıkıntı yok. Her tarafı ağaçlık, git toplantını yap. İşçilerin, emekçilerin gününü kutla" şeklinde konuştu.

'BEN DE İŞÇİ ÇOCUĞUYUM'
Emeğin kutsal olduğunu bildiğini vurgulayan Vali Mutlu, “Üniversite yıllarımda harman yerlerinde saman ve balya başararak para kazanırdım. Emeğin ne demek olduğunu çok iyi bilirim. Babam da işçiydi” diye konuştu.

Mutlu, "Bu şehrin valisi ve 14 milyondan sorumlu idareci olarak, basiretli bir yönetim sergileyerek, emekçi kardeşlerimize 1 Mayıs çağrımızı Kazlıçeşme ile ilgili olarak yaptık. Ama bunun maalesef karşılığını bulamadık. Bundan üzüntülerimi de ifade etmek istiyorum" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...