Mutluluğun sırrı

Rochester Üniversitesi'nin bir araştırmasına göre doğa insanı güzelleştiriyor.

08.10.2009 - 10:45

Mutluluğun sırrı

Araştırmada, 400 kişiden bir doğa fotoğrafına ya da bir şehir fotoğrafına bakmaları istendi.

Sonra katılımcılar kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı. Sorular insan ilişkilerinin önemi, ün ve zenginlik hakkındaydı. Araştırma sırasında bazı insanlara 5 dolar verilip bu parayı saklayabilecekleri ya da isterlerse birine verebilecekleri söylendi.

Doğa fotoğrafına bakanlar kendi hayatlarında insan ilişkilerinin çok önemli olduğunu söylediler. Bunlar aynı zamanda kendilerine verilen 5 doları da paylaşmaya hazır olduklarını da belirttiler.

Şehir fotoğrafına bakanlar ise insan ilişkilerinin kendi hayatları içinde çok da önemli olmadığını söylediler. Bu insanlar için ün ve zenginlik daha önemliydi. Bu insanlar kendilerine verilen parayı paylaşmaya da yanaşmadı.

Araştırmanın yürütücüsü psikoloji profesörü Richard Ryan şunları söyledi: "İnsanın doğa ile ilişkisinin kesilmesinin olumsuz etkileri sadece bireysel düzeyde değil aynı zamanda da toplumsal düzeyde"...

Araştırmanın diğer yürütücüsü Netta Weinstein de aynı görüşte, "Biz insanlar doğadan etkileniyoruz ve bunun farkında bile değiliz. Aslında bu araştırma şunu gösteriyor bizler yaşadığımız yerlerde daha fazla yeşil alana ihtiyaç duyuyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...