AB Bakanı Çelik: Müzakereleri askıya almak vizyonsuzluktur

AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye - AB İstişare Toplantısı'nda konuştu.

Haberler - ntv.com.tr 05.12.2016 - 11:19 | Son Güncelleme : 05.12.2016 - 11:20

AB Bakanı Çelik: Müzakereleri askıya almak vizyonsuzluktur

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, - AB İstişare Toplantısı kapsamında açıklamalarda bulundu.

Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Türkiye ile müzakereleri askıya alalım kararı vizyonsuzluktur.

AB ile aramızda mali yardım konusunda anlaşma var ama öyle yavaş geliyor ki. Türkiye 3 milyon kişi için devlet ve sivil toplum olarak 25 milyar dolar harcadı. Avrupa'da 300-400 kişi referandum düzenleniyor...

Gelin 23. ve 24. fasılları açalım, bunlar müzakelerin kalbidir. Ama siz bunları açmayacaksınız; gece gündüz Türkiye'ye eleştiri yapacaksınız. Bizimle insan hakları, demokrasi konuşulmak isteniyorsa gelin bu fasılları açalım. Bunun yerine dışlayıcı, siyasi nedenlerle bu fasılları açmayan bir yaklaşım olursa ilerlemek söz konusu olmaz. Darbeye karşı aldığımız tedbirlerle ilgili eleştiri yapılıyor. Bizim söylediğimiz; fasılları açarsınız ve net bir şekilde konuşuruz; fotoğraf ortaya çıkar. 

Bir siyasi matruşka oluşturdular. Avrupa'daki hemen hemen her seçimde bir Türkiye karşıtlığı oluşturuluyor... Aşırı sağ siyasi partiler sürekli güçleniyor. Avusturya'daki seçim ve İtalya'daki referandumla ilgileniyoruz çünkü Avrupa'nın geleceğinden biz de sorumluyuz. Biz üye olsak da olmasak da aşırı sağın etkisine girmiş bir Avrupa söz konusu olmamalıdır..."

Sayfa Yükleniyor...