Müzedeki TNT'lerle saldırı mı yapılacaktı?

Ergenekon savcısı Öz'ün, Koç Müzesi'ndeki denizaltıda bulunan TNT kalıplarıyla ilgili inceleme yapmasının arka planında, bu patlayıcıların saldırı amaçlı yerleştirildiği iddiasının yattığı ortaya çıktı.

09.07.2009 - 14:15

Müzedeki TNT'lerle saldırı mı yapılacaktı?

Rahmi Koç Müzesi'ndeki Uluç Ali Reis adlı denizaltıda keşif yapılması kararının, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan bir şüphelinin bilgisayarından çıkan 'öğrencilere bombalı saldırı' planına ilişkin alındığı belirtildi.

Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarınca, Hasköy'deki Rahmi Koç Müzesi'nde yer alan bir denizaltıda daha önceden bulunan ve basına da yansıyan TNT kalıplarıyla ilgili keşif yapıldı. Denizaltıdaki keşifte, TNT kalıplarının yerinin incelendiği ifade edildi.

ÖĞRENCİLERE BOMBALI SALDIRI!
Keşif kararının, soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden birinin bilgisayarından çıkan ''öğrencilere bombalı saldırı'' planına ilişkin alındığı öğrenildi.

Bu planda, ''söz konusu bombaların, Rahmi Koç Müzesi'ni ziyarete gelen öğrencilere yönelik bombalı saldırı gerçekleştirilmesi amacıyla denizaltıya konulduğunun'' yer aldığı belirtildi.

Bu arada, askeri savcılığın, denizaltıda bulunan TNT kalıplarına yönelik bir soruşturma açmayıp, mühimmatı ''denizaltıda eskiden beri unutulmuş'' kabul ederek, bu kalıpların imha edilmesine yönelik karar verdiği ve şu aşamada bir soruşturma açıp açmadığının da bilinmediği kaydedildi.

Yine söz konusu TNT kalıplarının, Beykoz'da gerçekleştirilen kazılarda bulunan mühimmatla bağlantısı olup olmadığının da araştırıldığı ifade edildi.

700 GRAM TNT
1992 yılından bu yana Koç Müzesi'nde bulunan Uluç Ali Reis denizaltısında, 2008 yılının kasım ayında 700 grama yakın TNT, mekanik fünyeler ve fişekler bulunmuştu.

Müze yetkililerinin Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'na bildirmesiyle askeri savcılık duruma el koymuş ve TNT kalıpları SAT komandoları tarafından alınarak imha edilmişti.

Son dönemde Poyrazköy’de yapılan kazılar ve SAT komandolarına düzenlenen Ergenekon’la ilgili operasyonlar neticesinde bu TNT kalıplarının orada yakalanan mühimmatla ilgisi olup olmadığı yönünde Savcı Öz, müzede bir araştırma ve denizaltında bir keşif yaptığı belirtilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...