'Müzik yapmaktan daha fazlası'

İkinci videoları 'Uzun İnce Bir Yoldayım', çoktandır internette dolaşan 'Doğa İçin Çal' ekibi yola devam ediyor.

'Müzik yapmaktan daha fazlası'

İlk önce 'Divane Aşık Gibi' geldi daha sonra 'Uzun İnce Bir Yoldayım'... Fırat Çavaş ve ekibi internetten yayınladıkları videolarla kendi hayran/katılımcı kitlesini çoktan yarattı bile.

Giderek çoğalan bu ekip, şimdi yeni katılmak isteyenlere dur demek zorunda çünkü 4 bin civarında kişi sırada bekliyor.

Herkes üçüncü çalışmayı bekleyedursun Çavaş, biraz dinlendikten sonra yola devam edeceklerini söylüyor.

Uzun yıllardır müzik ve sinema sektöründe çalışan Çavaş'la 'Doğa İçin Çal'ı konuştuk:

Artık daha fazla biliniyorsunuz ama ilk defa okuyacak/haberi olacaklar için 'Doğa İçin Çal'dan bahsedebilir misiniz?
ABD’de Playing For Change adlı bir ekibin, “Stand by me” şarkısından etkilenmiştim. Bu projeyi Türkiye’de yapmak istediğim konusunda onlarla mailleştim. Fikrimi memnuniyetle karşıladılar, böylece müzisyen arkadaşlarla çalışmaya başladık. Başlangıç olarak bir hedef belirlememiştik ama parçanın ortalarına doğru, agaclar.net’ten bu çalışmayı doğa sorunları için farkındalık yaratmak amacıyla kullanabileceğimiz önerisi geldi. Projenin adını Doğa İçin Çal olarak belirledik.

Dünyada başka örnekleri var mı?
Playing For Change, Song Around the World projesi dışında, Doğa İçin Çal’dan başka bir örneğe rastlamadım. Tabii belki vardır ama ben görmemiş olabilirim. İnternette, bazı amatör örneklere rastlıyorum.

'Doğa İçin Çal' internette duyulan, büyüyen bir proje… Bu çalışmanın bu kadar  beğenilmesini, büyümesini bekliyor muydunuz?
İlk çalışmayı internette paylaşıma açarken, kendi içimizde dediğimiz şuydu: Bu proje ya çok ses getirecek ya da kimse farkına varmayacak... Kısa sürede anlaşıldı ki, insanların ihtiyaç duydukları bir şeymiş...

Yaptığımız, müzik yapmaktan daha fazla bir şey... Bir derneğin öncülüğünde, sponsorların desteğiyle, ayrıntılar için koşuşan epey görevli varken, bir amaç için bir araya gelmek mümkün ama bizim yaptığımız gibi, tamamen sivil bir inisiyatifle, bu kadar arkadaşın, maddi bir kaygı gözetmeden bir araya gelmesi çok yaygın bir tavır değil. Müsizyenlerin egolarının biraz yüksek olduğunu da düşünürseniz, sadece bir cümle, bazan birkaç kelime söyleyip, 5-10 saniyelik bir çalmayı kabul etmek, ancak bir amaç varsa mümkün olabiliyor...

Daha yeni başladık diyebiliriz. Amacımız, müzik aracılığıyla oluşan bu farkındalığın, eyleme dönüşmesi... Çok kolay değil çünkü insanlara ne yapmaları gerektiğini çok net söylemiyoruz. “Ne yapman gerektiğini öğrenmelisin” diyoruz. Bakalım önümüzdeki zaman ne gösterecek.

Peki bu proje ana hedefine ulaşıyor mu/ulaştı mı? ‘Doğa için’ çalınıyor ama geri dönüşümü de istediğiniz gibi oluyor mu?
Özet olarak hayır diyebiliriz, şimdilik bu hedefe ulaştığımızı söylemek mümkün değil. Projenin ana hedefinin, tam olarak algılanmamasından kaynaklanıyor bu durum. Suçlusu biz olabiliriz, belki de yeterince anlatamadık...

Doğa İçin Çal kesinlikle bir ekip çalışmasıdır. Ekip üyelerinin bir kısmını müzisyenler, bir kısmını çözüm önerilerini diye getirecek kadar konulara vakıf doğaseverler oluşturuyor. Ekibin bir tarafı, müzisyen tarafı tamam... Doğasever dernek ve vakıflardan da ekibin diğer tarafının çıkacağını umutla bekliyoruz...

Nasıl üflemeli çalgıları çalan biri, “idareten” davul da çalayım demiyorsa, biz de kendi işimizi iyi yapmaya çalışan müzisyenler olarak, birbirinden epey farklı ayrıntılar içeren doğa içerikli sorunlara, “idareten” çözüm önerileri sunmak istemiyoruz. Herkes kendi sorumluluk alanında üstüne düşeni yerine getirmeli...

Sözün kısası, olaya sadece “müzik” olarak bakarsanız istediğimiz geri dönüş tamam ama “Doğa İçin Çal” olarak bakarsanız henüz işin yarısı tamam...

Biraz da, ayrıntı verebilir misiniz? Çok sık sorulmuştur ama ekibi nasıl oluşturuyorsunuz? Çekim, kayıt süreci ne kadar sürüyor?
5 kişilik, yerleşik bir kadromuz var. Benim dışımda, yardımcı prodüktör Ersan Özcan, yönetmen yardımcısı Tayfun Turan ve müzik süpervizörü Cemre Kabaş. Projenin son karar mercii ise Vildan Özfenerci (agaclar.net)

Doğa için çal projesinde yer alan müzisyenler, çoğunlukla çevremizde bulunan müzisyenlerden oluşuyor. Daha sonra onların arkadaşları da katılmaya başladı. İnternet üzerinden başvuru kabul ediyoruz ama şimdilik çevremizdeki arkadaşların çalmadığı çalgıları çalan ya da daha önceki projelerde bulunmayan şehirlerde doğmuş arkadaşları değerlendirebiliyoruz.

Müzik kayıt ve videoların çekimi, mixi, renk düzeltmesi, masteringi, hepsi 5 ay kadar sürüyor.

Şarkı seçimini neye göre yapıyorsunuz?
Genelde herkesin bildiği ve daha çok kişi yer alabilsin diye uzun sözlü şarkıları seçiyoruz, böylece daha çok katılım ile projeyi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Elbette devamı gelecektir? Yeni çalışma ne zaman olacak ve şarkı şimdiden belli mi?
Henüz belirlediğimiz bir şarkı yok. Bir çalışma bitince biraz dinlenip diğerine başlıyoruz. Ayrıca belirlemiş bile olsak söylemeyeceğimizi bilmeniz gerek, sürprizler güzeldir...

İki çalışmayı da gören çoğu kişi aynı soruyu soruyor: Ben böyle bir projede nasıl yer alabilirim?
dogaicincal.com sitesindeki başvuru formunu dolduran herkesin bu projede yer alma şansı var. İhtimal, Milli Piyongo’dan fazla değil ama slogan aynı “Siz de yer alabilirsiniz” Çünkü teorik olarak gerçekten bir engel yok... Müzik ile profesyonel uğraşan, uğraşmayan herkese kapımız açık. Pratikteki sorun, 2. projeden sonra başvuran 4.000 kişiye (öncesinde de bir o kadar var) nasıl sıra gelebileceği...

Çalışmalarda yer alan ünlü isimler daha önce tanıştığınız insanlar mıydı? Onların dışında teklif götürdükleriniz de oldu mu?
Doğa için çal projesinde yer alan ünlü kişiler tanıdığımız kişilerdi. İlk projede, dışarıdan teklif götürdüğümüz ünlü kişiler de vardı, kabul edenler yer almıştı. Proje yeni olduğu için, güvenemeyip kabul etmeyenler de oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...