My Fantasy'ye izin çıktı

Bir yıldır gündemden düşmeyen 800 metrekarelik yüzerkonduya 'Denize Elverişlilik Belgesi' verildi. My Fantasy artık istediği kadar Orhaniye Koyu'nda kalabilecek.

12.08.2010 - 13:04

My Fantasy'ye izin çıktı

Armatör Kahraman Sadıkoğlu'nun 800 metrekarelik yüzerkondusu "My Fantasy", 10 yıl boyunca Göcek koylarını vergi ödemeden ve denize elverişlilik belgesi olmadan işgal etti.

Kahraman Sadıkoğlu, yüzerkondusunda ünlü isimleri ağırlıyordu ve My Fantasy'nin demir attığı koya tekneler giremiyordu.

Geçtiğimiz yıl yüzerkondunun sergi salonu olacağı duyuruldu, ardından Kuzey Kıbrıs’a gideceği konuşuldu.

Tartışmalar sürerken My Fantasy römorkör eşliğinde Göcek'i terk etti. Yüzerkondu, hangi limana gitse sorun oldu ve en sonunda Marmaris'e demirledi.

Uzmanların incelemesinin ardından My Fantasy'ye denize uygunluk belgesi verildi. Son karar ise bölge müdürlüğü tarafından alındı ve yatın ''Denize Elverişlilik Belgesi'' onaylandı. Geminin sefer yapabilecek durumda olduğunu gösteren ''Denize Elverişlilik Belgesi'', 1 yıl boyunca geçerliliğini koruyor.

Orhaniye köyündeki bir marinada demirli bulunan My Fantasy'nin artık burada beklemesinin önünde yasal bir engel kalmadı. Yüzerkondu Orhaniye'de bir koya izinsiz olarak demirlemiş ve cezalar kesilmişti.

Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, kararın ardından şunları söyledi:

''Özellikle turistler yattan rahatsız oluyor. Kahraman bey, çevreciler yüzünden denizkondusunu satışa çıkarmış. Öğrendiğimiz kadarı ile denizkondunun fotoğraflarını çekerek Rusya'daki bazı aracılara göndermiş. Yat, koylarda en fazla 15 gün kalabiliyor. Marinada ise yıllarca kalabileceğini öğrendik. Denizkondu gittiği her yerde görüntü kirliliğine neden oluyor.''

Kahraman Sadıkoğlu, yazılıp çizilenler ve üstüne gelen çevrecilerden bıktığını belirterek, "Beni hiçbir yerden atamazlar ama artık yoruldum ve My Fantasy'i satıyorum" demişti. My Fantasy'yi 4 milyon dolara satmayı düşündüğü belirten Sadıkoğlu, yüzerkonduyla bir Rus işadamının ilgilendiğini söylemişti.

14 yıl önce İstanbul Tuzla tersanesinde yaptırılan My Fantasy 10 yıldır Göcek koylarında duba-yat belgesiyle kaldı. 800 metrekarelik My Fantasy'de yüzme havuzu, helikopter pisti, sauna ve spor salonu bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...