N.Ç. davasında ceza artırımı

Yargıtay'ın 'kısmen bozma' kararıyla yeniden görülen N.Ç. davasında, 25 sanık 7 ile 9 yıl arasında değişen hapis cezası aldı. Kararın kamu vicdanını tatmin etmediğini söyleyen N.Ç.'nin avukatı, "Vicdanlar tekrar yaralandı" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.01.2013 - 19:27

N.Ç. davasında ceza artırımı

Yargıtay'ın ''kısmi bozma'' kararıyla yeniden görülmeye başlanan ve kamuoyunda 'utanç davası' olarak bilinen davada, mahkeme 26 sanıktan 25'ini 7 ile 9 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırdı.

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve N.Ç'nin yaşının küçük olması nedeniyle mahkemenin ''gizlilik'' kararı aldığı duruşmaya, avukatlar katıldı.

Duruşma sonrasında gazetecilere açıklama yapan N.Ç'nin avukatlarından Erdal Kuzu, mahkemenin, 26 sanıktan 25'ine 7 ile 9 yıl arasında değişen hapis cezası, bir sanık hakkında ise ''düşme kararı'' verdiğini söyledi.

''Ağır aksaklıklarla devam eden, hatta adil yargılama ilkelerini ihlal eden bir yargılamayla karşı karşıya kaldık'' diyen Kuzu, şöyle konuştu:

''Kısmen de olsa bir adaletin, bir cezanın çıkması sevindirici. Ama şu bir gerçek, kamu vicdanını tatmin etmeyen, müvekkillerinin adalet arayışını karşılamayan bir karardır. Umarım bundan sonra, buna benzer davalarda, vakalarda daha cesaretli, çok daha tatmin edici kararlar verilir. Vicdanlar tekrar yaralandı bunu söyleyebiliriz. Çünkü tarihin hiçbir evresinde, insanlığın hiçbir noktasında, küçük bir çocukta rızanın olduğu kabul edilemez. Bu anlamda mahkeme kararı da eleştiriye açık. Bizler de temyiz haklarımızı tekrar kullanacağız. 26 sanıktan 25'ine 5 yıl üzerinden ortalama 7 ile 9 yıl arasında değişen cezalar verilirken, 1 sanık hakkında da düşme kararı verildi.''

'VİCDANLAR SORGULANACAK'
Avukat Şeyma Ürper Gökçe ise, duruşmanın bitmesi için büyük bir çaba gösterdiklerini anlattı.

Verilen kararın kamuoyu vicdanını tatmin etmediğini savunan Gökçe, ''Kimi sanıklar için Yargıtay'ın bozma kararına ilişkin bir artırımda bulunulmuştur. Müvekkilin manevi anlamda daha fazla üzülmemesi açısından davanın bitmesi sadece sevindirici tek yandır. Takdiri de kamuoyuna bırakıyoruz. Kararı veren de sanıklar da ve diğer ilgili herkesin vicdanını sorgulayacağı bir davadır'' diye konuştu.

DAVANIN GEÇMİŞİ
2002 yılında 13 yaşında olan N.Ç'nin, iki kadın tarafından para karşılığı erkeklere pazarlandığı gerekçesiyle aralarında devlet memurlarının da bulunduğu 26 kişi ve küçük kızı pazarladıkları öne sürülen 2 kadın hakkında dava açılmıştı.

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 sanığa alt sınırdan 5 yıl ceza vermiş ve iyi hal indirimiyle sanıklar 3 yıl 2 ay ile 4 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay'ın kısmi bozma kararı üzerine davanın görülmesine yeniden başlanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...