Nadir albino yunus akvaryuma satılacak

Japonya’da yasadışı yunus avını takip eden çevre koruma örgütü Sea Shepherd, çok nadir görülen albino bir yunus görüntüledi.

20.01.2014 - 09:24

Nadir albino yunus akvaryuma satılacak

Japonya’nın Taiji adasındaki yunus avcılığını tüm dünyaya duyuran Oscar ödüllü ‘The Cove’ (Koy) filmi, yasadışı avlanmanın önüne geçemedi. Çevreci Sea Shepherd örgütü, hafta sonunda yaptıkları açıklamada Taiji balıkçı köyünde 25 yunusun yakalandığını açıkladı.

Her yıl balıkçıların yüzlerce yunusu yakaladıklarını ve yaşam alanlarından uzak bir körfeze çektiklerini belirten Sea Shepherd, yunuslardan çok azının akvaryumlara satılmak için ayrıldığını, geride kalan kısmının ise etleri için öldürüldüğünü belirtti.

The Cove filminin ardından büyük baskı altında kalan Taiji balıkçıları ise avlanmalarını ‘geleneklerinin bir parçası’ olarak savunuyor.

Sea Shepherd tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, körfeze çekilen 250 yunustan 25 tanesinin akvaryuma satılmak için ayrıldığını, bu grubun içinde bir tane de albino olduğunu belirtti.

Örgütten yapılan açıklamada, “Ailelerinden koparılan yunuslar, daha sonra geride kalan yunusların barbarba öldürülmelerini seyretmeye zorlandı” ifadesini kullandı.

Yunus avının kontrol edilmesinden sorumlu olan Taiji Fisheries Cooperative Association, Sea Shepherd’ın ihbarı konusunda açıklama yapmadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...