Bundan sonraki savaşlar, skandiyum, neodmiyum, disporsiyum ya da yüksek teknoloji ürünleri için her geçen gün daha önemli hale gelen diğer 17 nadir metal yüzünden mi çıkacak?

Şimdiye kadar okul duvarlarındaki element tablosuna sıkışıp kalan ve yıllarca kimsenin dikkatini çekmeyen nadir metaller, şimdi her yerde. Örneğin Ipod ya da tablet bilgisayarlarda onlar var. Markası ne olursa olsun televizyonlarda kırmızı rengi onlar veriyor ya da kulaklıkların bu kadar küçük olabilmesini onlar sağlıyor.

Hibrid arabalarda, yeni nesil rüzgar türbinlerinde, füze savunma sistemlerinde, güneş panellerinde ve hatta F-16 uçaklarında da onlar var.

Dünyadaki nadir metallerin yüzde 97'sini Çin çıkarıyor. Bu da, güvenlik ve ekonomik nedenlerle Amerika'yı huzursuz ediyor. Nadir metallerin fiyatı bir yıl içinde yüzde 1000 oranında arttı. Bu da Amerika'yı nadir metal madenciliğini yeniden düşünmeye itti.

Amerika'nın tek nadir metal madeni Mojave Çölü'nde. Burada talebi karşılamak için yoğun bir çalışma yürütülüyor. Dünyada çok az yerde maden ocağı açılmasına değecek ölçüde rezerv var.

California'daki madeni işleten Molycorp şirketinden Jim Sims, "Büyün dünya, Amerika, İngiltere herkes, Çin'e bağımlı. Çin ihracatını sınırlamaya başladığı için bu yıl-gelecek yıl nadir metal sıkıntısı başlayacak" diyor.

Bu maden, 10 yıl önce Çin'den gelen ucuz nadir metallerin piyasayı işgal etmesi üzerine, maliyeti karşılayamamaya başlayınca kapanmıştı.