Obama’nın başkanlık dönemi boyunca NASA’nın başında bulunacak Chris Scolese, 2010’a kadarki NASA bütçesi çerçevesinde, daha önce 2020’ye kadar Ay’da üs kurma planları yerine, Mars’a, Ay’a ya da yakın asteroitlere insan gönderme misyonlarına yoğunlaşacaklarını açıkladı.

NASA'nın 2018 yılında Ay'da bir üs kurmasına dair yaptığı planların en iyi ihtimalle 2020'ye çekilebileceği kulislerde konuşuluyordu.

Kurumun eski yöneticisi Mike Griffin, katıldığı bir etkinlikte George Bush döneminde bütçelerin oldukça kısıldığını ve ay projesinin 4 milyar dolarlık bütçesinin 400 milyon dolara düşürüldüğünü, bu çapta bir projenin bu bütçeyle yapılamayacağını ifade etmişti.

NASA'nın Ay üssü projesi, kurumun Uluslararası Uzay İstasyonu gibi, Ay üstünde de sürekli olarak bulunacak bir üssün kurulmasını öngörüyordu. Basın mensuplarının NASA'nın 2010 bütçesine rağmen, 2020 yılında Ay'da üs kurulmasının bir şekilde mümkün olup olmayacağına dair sorularına kesin bir "evet" veya "hayır" cevabını veremeyen Scolese, şu şekilde konuştu:

"Ay üzerinde sürekli olarak kalacak bir nokta kurmayı istiyoruz ancak, 2020'de aktif hale getirilmesi planlanan üs konusunu revize etmemiz gerekiyor. Belki Ay'da bulunacak nokta bir üs donanımında olmayacak ancak, kısa süreli konaklamalar, tekli uçuşa sahip görevler gibi planlarımıza hizmet edecek bir nokta olacak."