NASA hedeflerini küçültüyor

Bütçesi kısılan Amerikan Uzay Dairesi, bilim insanlarından 'daha düşük maliyetli projeler' sunmasını istedi.

Anadolu Ajansı 31.12.2009 - 13:02

NASA hedeflerini küçültüyor

Bütçesi konusunda sık sık eleştiriler ortaya atılan Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu (NASA) daha az maliyetli projelere yöneliyor.


Bütçesinde kısıntı yapmak zorunda kalan NASA'nın birçok bilim adamından toplam maliyeti 650 milyon doları geçmeyen projeler sunmasını istediği bildirildi.

NASA'nın açıklamasında sunulan 3 projeden birinin 2011'de seçileceği ve bu projenin 2018'de hayata geçirilmesinin beklendiği belirtildi.

NASA'nın şu an üzerinde durduğu 3 projeden ilki, Colorado Üniversitesinden bir araştırmacının ortaya attığı Venüs'e uzay aracı gönderme projesi. Projeyle, Dünya'ya büyüklüğü açısından benzerlik gösteren Venüs'ün Dünya'dan aslında çok farklı olduğunu göstermek amaçlanıyor.

NASA, incelediği ikinci proje kapsamında Ay'ın güney kutbundan kaya örnekleri toplamayı hedefliyor. Bu örneklerin bilim adamlarına Ay ve Dünya'nın evrimi konusunda fikir vereceği umuluyor.

Üçüncü proje kapsamında da bir asteroidden 56 gramlık bir parça alınması planlanıyor.

NASA'nın bütçesi konusu, hem ABD Kongresinde hem de Beyaz Sarayda sık sık eleştiriliyor. Ay'a 2020'den önce insan göndermeyi planlayan NASA'nın bütçesi 28 milyar dolardan 44 milyar dolara çıkarılmış, ABD Başkanı Barack Obama'nın görevlendirdiği uzmanlar buna karşı çıkmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...