NASA’dan 1.90’lık insansı robot

Robotik alanında hızla gelilen ABD, Pentagon’un yeni teknolojileri deneyeceği yarışma için görkemli bir robot geliştirdi.

NASA’dan 1.90’lık insansı robot

Pentagon’un özel Ar-Ge birimi DARPA, robot teknolojilerini sınamak için Robotics Challenge Trials adı verilen bir yarışma düzenliyor. Dünya genelinde 17 ekibin katılacağı yarışma için Valkyrie adlı robotu hazırlayan NASA, ne kadar iddialı olduğunu gizlemedi.

1.90 boyundaki robot, çıkarılabilen kollara, sonar alıcılara, birçok kameraya ve göğsünün ortasında Tony Stark’ı anımsatan parlak bir ikona sahip.  NASA, ‘mobil’ robotun tehlikeli bölgelerde arama ve kurtarma görevleri için kullanılacağını belirtti.

The Verge sitesinin haberine göre, Johson Uzay Merkezi’ndeki Dextrous Robotik Laboratuvarı tarafından geliştirilen robot, zor arazilerde hareket edebilmek için tasarlandı. Güçlü bacakları bulunan Valkyrie, kafasında, vücudunda, kollarında, dizlerinde ve ayaklarında kamera bulunduruyor. Sırtındaki 2kW/s batarya bulunan dev robot, kameraları sayesinde kendisini yönlendiren mühendislere her açıdan görsel gönderiyor.

‘SÜPER KAHRAMAN’
Robotun geliştirilmesinde yer alan Nicolaus Radford, ‘Valkyrie’nin rakiplerini elemek için çekici bir tasarıma sahip olduğunu ve yüzeyinin koruyucu olmasının yanı sıra elle dokunulduğunda soğuk metal hisse vermeyen yumuşak bir materyalden yapıldığını’ belirtti.

NASA’nın sadece 9 ayda inşa ettiği Valkyrie’nin ekibinde 55 kişi görev aldı. Radford, 20 Aralık’ta yarışmada özelliklerini sergileyecek robotun arama kurtarma görevlerinde başarılı olacağını ve bir ‘süper kahraman’ olacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...