NASA’nın Ay planları değişiyor

NASA geliştirmekte olduğu uzay programlarına, yüksek maliyet nedeniyle alternatif arıyor.

Haberler 06.07.2009 - 13:44

NASA’nın Ay planları değişiyor

İçinde Ares Roketi ve Orion modülünün de bulunduğu yeni nesil NASA programı, , daha ucuz olan Ay’ın yörüngesini oturacak yeni nesil uzay araçları ile değiştirlebilir.

NASA, 33 yıllık aktif görevden sonra yakında emekliye ayrılacak mevcut roketlerin yerini alacak yeni nesil roketlerin yapımı için program geliştirmişti.

‘Constellation’ adı verilen bu programın merkezinde, Ares roketlerinin ve Orion modülünün yapımı yer alıyor. Ancak opersayonel hale getirebilmek için gerekli olan milyalarca dolar ve yaşanan pek çok teknik arıza programın geleceğini kuşkulu hale getirdi.

Toplam 28.4 milyar dolarlık Constellation programının geleceği, bağımsız bir panlede masaya yatırıldı. NASA bilimadamalarına göre yaşanacak mali olası kesintiler, Ay biletinin iptali anlamına gelecek. Bu nedenele bilimadamları 6.6nmilyar dolarlık alternatif bir plan oluşturdular.

Plan, uzay mekiğini yörüngeye oturtacak katı yakıt tanklarının şimdikilerin tersine, tekrar tekrar kullanılabilinmesini temel alıyor. Plana göre, NASA’nın Ares gibi baştan roket tasarımı yapmak yerine, sadece roketten ayrılan kargo gemilerini baştan tasarlaması yeterli olacak. Böylelikle NASA roketlerini tekrar kullanmakla kalmayıp aynı zamanda fırlatma rampalarını da korumuş olacak.

Ancak bu planın bir de dezavantajı bulunuyor. Bu plan, mevcut teknoloji ile Dünya yörüngesinin dışına çıkamıyor. Bu nedenle Ay’a ya da Mars’a ulaşılabilmesi için ek roketlerin geliştirilmesi gerekiyor.

Yeni uzay programının tartışıldığı panel Temmuz sonunda ve Ağustos’ta yeniden toplanacak.

Sayfa Yükleniyor...