Nasa'nın başına siyah astronot

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) başına eski siyah astronot Charles Bolden geldi. Bolden, Nasa'yı yönetecek ilk siyah olacak.

Anadolu Ajansı 16.07.2009 - 13:30

Nasa'nın başına siyah astronot

NASA'dan yapılan açıklamada, emekli general Bolden'ın atamasının dün akşam Senato tarafından onaylandığı belirtildi.

1958'de kurulan NASA'nın 12. başkanı olan 62 yaşındaki Bolden, 2005'ten bu yana NASA'nın başındaki Michael Griffin'in yerini aldı.

4 kez uzaya gitmiş olan, bir dönem NASA'nın başkan yardımcısı vekilliğini yürüten,1990'da Hubble teleskobunu uzaya yerleştiren uzay mekiğinin pilotluğunu yapan Bolden, NASA'yı yönetecek ilk siyah astronot oldu. Bolden, 1989'dan 1992'ye kadar görev yapan Richard Truly'den sonra Amerikan Uzay Kurumu'nun başına geçen ikinci astronot unvanını aldı.

Bolden, yaptığı açıklamada, "Başkan Obama tarafından atanmanın ve Senatonun atamayı onaylamasının kendisine gurur verdiğini" belirterek, "Bugün seçim yapmamız gerek. Ya güçlükle elde ettiğimiz dünya çapındaki teknolojik liderliğimizden yararlanmak için yatırım yapacağız ya da bundan vazgeçip başka ülkelerin uzayın sınırlarını zorlamasına izin vereceğiz" ifadesini kullandı.

2002 yılında da dönemin başkanı George W. Bush, Bolden'ı NASA'nın başkan yardımcısı olarak atamak istemiş, ancak Savunma Bakanlığı (Pentagon), o sırada deniz piyade kuvvetlerinde general olan ve Vietnam savaşında pilot olarak 100'den fazla sorti yapan Bolden'ı bakanlık bünyesinde tutması gerektiğini bildirmişti.

Beyaz Saray, Başkan Barack Obama'nın NASA'nın başına Bolden'ı atamaya karar verdiğini Mayıs'ta açıklamıştı. Sürpriz olmayan atamanın onaylanması, Amerikan uzay mekiği Endeavour'un Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılmasından hemen sonra oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...