NASA'ya uzay aracı yapacak firmalar belirlendi

Ticari uzay gemilerinin inşaası için ayrılan bütçe dağıtılıyor.

19.04.2011 - 16:16

NASA'ya uzay aracı yapacak firmalar belirlendi

NASA, sivil uzay araçlarının inşası için ayırdığı 269 milyon doları kimlere vereceğini belirledi. Uluslararası Uzay İstasyonu’na ‘dolmuş’ yapacak olan araçlara NASA belirli bir kira ödeyecek.

Ayrılan bütçenin 92.3 milyon doları Boeing firması tarafından kullanılacak. Onu 80 milyon dolarla Sierra Nevada Corp. izliyor. Elon Musk’a ait Space Exploration Technology (SpaceX) 75 milyon, Amazon e-ticaret portalının kurucusu Jeff Bezos’a ait Blue Origin firmasıysa 22 milyon dolar alacak.

Obama yönetiminin desteklediği ve NASA’nın, ticari mürettebat geliştirme programı adını verdiği proje kapsamında, özel şirketler astronotları yörüngeye daha hızlı ve daha düşük maliyetle ulaştıracak. NASA’ya proje için gelen 22 tekliften 8’i kısa listeye kalmıştı.

Endeavour dışında uzay mekiklerini emekliye ayıran NASA, öze sektörün araçları hizmete girinceye kadar Rusya’nın Soyuz araçlarını kullanacak. Özel sektörün ilk aracı 2014 içinde hizmete sokması bekleniyor. Firmalar UUİ'ye astronot götürmek dışında farklı ticari faaliyetlerde de bu araçları kullanabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...