Nasuh Mahruki beraat etti

"Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan hakkında dava açılan eski AKUT Başkanı Mahruki'nin beraatine karar verildi.

mahruki.jpg

Bir televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan hakkında 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan eski AKUT Başkanı Nasuh Mahruki'nin, atılı suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatine hükmedildi.

İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Ali Nasuh Mahruki katılmadı. Duruşmada sanık Mahruki'yi avukatı İsmail Yılmaz temsil ederken, müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hatice Özay da hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkında beyanı sorulan müşteki avukatı Hatice Özay, önceki beyanlarını tekrar ettiğini ve sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı avukat İsmail Yılmaz ise alınan bilirkişi rapor içeriğindeki konuşma bütünlüğünden müvekkilinin ifade hürriyeti kapsamında ve basın özgürlüğü çerçevesinde eleştirel beyanlarda bulunduğunun görüldüğünü söyledi. Avukat Yılmaz, bu itibarla müvekkilinin suç kastının bulunmadığı gözetilerek beraatine karar verilmesini istedi.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, sanığın hakaret kastıyla hareket etmediğine dair beyanı ve ifadelerin söylendiği yer-zaman unsurları da gözetildiğinde sözlerin onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmayıp, eleştiri niteliğinde olduğunu belirterek, bu nedenle sanığın üzerine atılı suçun unsurları oluşmadığı anlaşıldığından beraatine karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Nasuh Mahruki hakkında ''Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret'' suçundan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

Sayfa Yükleniyor...