Libya'da uçuşa yasak bölge uygulamasının NATO tarafından üstlenilmesi konusunda sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Ankara, yarın gelmesi beklenen bir konuğa ev sahipliği yapıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Oramiral James G. Stavridis ile görüştü.

Diplomatik kaynaklar, görüşmede, NATO'nun Afganistan ve Irak'taki faaliyetleri ile Libya'daki son gelişmeler değerlendirildiğini bildirdi.

Öte yandan, akşam saatlerinde Türkiye'nin Libya operasyonuyla ilgili kaygılarını açıklayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Bu görüşme trafiğine rağmen, NATO üyesi ülkelerin, Libya'da uçuşa yasak bölge uygulamasının NATO tarafından üstlenilmesi konusunda yine anlaşamadığı haberleri geldi.

Diplomatik kaynaklar, NATO büyükelçilerinin, günlerdir devam eden toplantılarının bugün de sonuç vermediğini ve müzakerelerin muhtemelen yarın yeni toplantılarla devam edeceğini bildirdi.

Libya saldırısını ilk başlatan Fransa, NATO'nun komuta-kontrol kapasitesinden ve çok uluslu misyonları yürütme yeteneğinden faydalanılırken siyasi kararları Paris-Londra öncülüğünde uluslararası koalisyonun almasını istiyor.

Türkiye ise NATO'nun Libya'daki görev alanının uluslararası hukuka uygun belirlenmesini ve ilgili BM kararlarının ötesine geçilmemesini talep ediyor.