Nazım'ı beşinci defa sökseler de...

Denizli'de bir parkta Nazım Hikmet'in şiirinin bulunduğu metal plakanın beşinci kez kimliği belirsiz kişilerce sökülmesine tepki gösteren Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, plakanın yeniden yazılıp asılması talimatını verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.08.2010 - 16:27

Nazım'ı beşinci defa sökseler de...

Denizli'de 2006 yılında gerçekleştirilen Türk-Yunan Dostluk Festivali sırasında 2 ülke dostluğunun sembolü olarak İncilipınar Vali Recep Yazıcıoğlu Parkı'nda yapılan 'Dostluk Heykeli'nin kaidesindeki Nazım Hikmet'in 'Davet' şiirinin yer aldığı metal plaka beşinci kez yerinden söküldü.

Şiirin yer aldığı plakanın altıncı kez yazılıp asılması talimatını veren Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Nazım Hikmet'in bir vatansever olduğunu, zorla başka topraklara sürülerek vatan haini yapıldığını söyledi.

''Vatansever şairler gibi Nazım'ın da heykeli dikilmelidir'' diyen Zeybekci, İncilipınar Parkı'ndaki dostluk heykelinin kaidesinde yer alan Yunan şair Yorgo Seferis'in şiirinin sökülmeyip Nazım'a gösterilen tahammülsüzlüğe anlam veremediğini kaydetti.

Zeybekci, teklif edilmesi halinde Nazım Hikmet'in adını bir okula verebileceklerini de sözlerine ekledi.

Heykeltıraş Yunus Tonkuş tarafından 2006 yılında yapılan, Türk ve Yunan dostluğunu simgeleyen 'Dostluk Heykeli', birbirinin içine geçmiş çelik metal borulardan oluşuyor. Heykelin kaidesinde Yunan şair Yorgo Seferis'in de bir dörtlüğü yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...