Nazlı Ilıcak'a "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten 1 yıl 2 ay hapis

Sosyal paylaşım sitesi "Twitter" üzerinden yaptığı paylaşımında, "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle yargılanan Nazlı Ilıcak, 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 26.12.2018 - 13:00 | Son Güncelleme : 26.12.2018 - 13:01

Nazlı Ilıcak'a "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten 1 yıl 2 ay hapis

Sosyal paylaşım sitesi "Twitter" üzerinde yazdığı mesajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan Nazlı Ilıcak'a 1 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Anadolu 53. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka suçtan tutuklu bulunan sanık Ilıcak Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Ilıcak'ın avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Ilıcak, cezaevine girdikten sonra hesabının ele geçirildiği, cezaevine girmeden önce de kendi adına birçok sahte hesap açıldığını savunarak, dava konusu olan tweet'i ise kendisinin attığını belirtti.

Hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan daha önceden herhangi bir dava açılmadığını anlatan Ilıcak, "Gezi olayları" sırasında Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret edenlere yönelik yazdığı 2 makalesinin olduğunu, bunların da mahkemeye sunulduğunu söyledi.

Ilıcak, söz konusu yazılarında "tahkim" ve "şiddet" içerikli söylemleri kınadığının görüldüğünü, suça konu tweet'i ise başkasına cevap olarak yazdığını belirterek, "Barış sürecine inanan birisi olarak Selahattin Demirtaş'a 'katil' denmesi nedeniyle söz konusu tweet'i attım. Asıl katil olanın Abdullah Öcalan olduğunu anlattım" dedi.

Twitter'da en fazla 145 karakterle yazı yazıldığını ifade eden Ilıcak, bu nedenle tüm düşüncelerini aktaramadığını öne sürdü.

Ilıcak, suça konu tweet'inde, "barış sürecini" başlatan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu anlatmak istediğini dile getirerek, "Benim durup dururken Cumhurbaşkanına 'katil' demem mümkün değildir. Sıfat Öcalan'ın önündedir. Sadece devrik cümle kullanılmıştır. Devrik cümle düzeltildiğinde Öcalan'a katil dediğim anlaşılacaktır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı'na hakaret etmediğini savunan Ilıcak, beraatini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme hakimi,Ilıcak'a "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

İddianamede, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden 23 Şubat 2016'da paylaştığı bir mesajda, "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçunu işlediği belirtilen Ilıcak'ın 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

Sayfa Yükleniyor...