Ne yapmalı?

Kopan buzullar, hızla ısınan dünyamız, salgın hastalıklar... Tüm bu haberler içinde bunalmamak mümkün değil. Ama bir şeyler yapmadan içimizi sıkmanın hiç birimize faydası yok. En iyisi kolları sıvayıp kendi önlemlerimizi almak...

29.04.2009 - 10:19

Ne yapmalı?

Hükümetler sözleşmeler, anlaşmalarla iklim değişikliğini durdurmaya çalışıyor.

Ama bu arada buzullar tüm hızıyla erimeye devam ediyor.

Gelişmiş ülkelerde yavaş yavaş temiz enerji kaynakları sahneye çıkmaya başlıyor. Elektrikli arabalar, rüzgar santralleri, güneş panelleri... Bunların çoğu henüz Türkiye'ye gelmedi ya da yaygın bir biçimde kullanılmıyor. Peki ne yapmalı? İklim değişikliği haberlerini görmezden gelsek de bu gerçek değişmeyecek. İyisi mi siz de kolları sıvayın, hayatınızda küçük değişiklikler yapın... Ne demiş atalarımız akmasa damlar...

İşte birkaç ipucu...
- Elektrikli aletleri kullanmadığımda fişten çekiyor muyum?
- Kış aylarında evin içinde tişörtle dolaşmak yerine evin ısısını biraz düşerebilir miyim? Tıpkı çocukluğumuzdaki sobalı günler gibi üzerimize bir kazak giymenin ne kötülüğü olabilir?
- Evimin izolasyonu yeterli mi yoksa kapıdan bacadan ısının çoğu kaçıp gidiyor mu?
- Almayı düşündüğüm ikinci televizyona gerçekten ihtiyacım var mı?
- Suyu boşuna harcıyor muyum?
- Mutfakta yiyecekler israf oluyor mu?
- Alışveriş canavarı mıyım? Dolabımda iki yıldır giymediğim kıyafetlerimden vazgeçip onu başkalarıyla paylaşabilir miyim?
- İş yerinde bilgisayarım 24 saat açık mı?
- Her yere araba ile gitmek zorunda mıyım? Yoksa arada bir toplu taşımayı kullanabilir miyim? Aslında yürüsem daha iyi olur mu?
- Çocuklara iklim değişikliğini nasıl anlatmalı?
- Kendimi günlük hayatın koşuşturmacasına kaptırıp bu tür haberleri görmezden gelmeye devam etmeli miyim? Yoksa iklim değişikliğine karşı çalışanlara destek olabilir miyim? Bu kendimi daha iyi hissetmeme yardım eder mi?

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...