"Ne yediğimizi bilmeliyiz"

Avrupa Parlamentosu Çevre Komisyonu, gıda güvenliği için yeni etiketleme sistemi üzerinde çalışıyor. Bu sistem halkı, hangi ürünün genetiğiyle oynanmış, hangi ürün bio ya da klonlanmamış olduğu hakkında bilgilendirecek.

28.09.2009 - 11:10

"Ne yediğimizi bilmeliyiz"

Avrupa Parlamentosu Çevre Komisyonu Başkanı Alman SPD Jo Leinen, yeni geliştirilen gıda ürünlerinin çok kısa bir süre sonra piyasaya sürüleceğini, gıda güvenliği için yeni etiketlendirme sistemi getirileceğini bildirdi.

Leinen; “Yiyecek etkilendirilmesi halk için çok önemli. Artık halk hangi ürünün bio, hangisinin genetik değişikliğe uğratılmış hangisinin de klonlanmış olduğunu bilecek. Ürünlerin üzerindeki etiketlerde bunların açıklaması olacak” diye konuştu.

İklim değişikliğinin gıdalar üzerindeki etkisinden bahseden Leinen; “Bilim adamalarının yaptığı çalışmalarda hava sıcaklığı artışı maksimum 2 dereceye sabitlenmesi gerektiğini gösterdi. Kopenhag kriterlerini yerine getirip bu konuda başarıyı yakalamalıyız. Çin ve Hindistan’la bu konuları müzakere ediyoruz. Bu görüşmelerin de başarıya ulaşacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANILMALI

Geleneksel enerji kullanımı ile ilgili de çalışmaları olduğunu söyleyen Leinen; “ Bu başkanlık döneminde yapacağımız yasalarda güneş enerjisi çok önemli bir yere sahip görüşünü ileri sürdü. Teknolojinin çevre üzerindeki etkilerini düşürmek için ‘elektrikli araç kullanın’ önerisi yapan Leinen, geri dönüşüm konusunda da yeni

Kaynak: AB Haber

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...