Neandertal genleri modern insanda yaşıyor

Yaklaşık 50 bin yıl önce yok olduklarına inanılan modern insanın en yakın akrabası Neandertallerin, izlerini halen genlerimizde barındırdığı ortaya çıktı.

30.01.2014 - 10:07

Neandertal genleri modern insanda yaşıyor

Modern insanın en yakın akrabası olduğu kabul edilen ancak on binlerce yıl önce Avrupa'da izlerini kaybettiren Neandertaller, genlerini içimizde saklıyor.


Yeni bir araştırma, insanların Neandertal DNA'sının 5'te 1'ine sahip olduğunu gösterdi. Yapılan keşif, bilim insanlarının Neandertal genomunun yüzde 20'sini fosiller yerine doğrudan insanlardan elde edebileceği anlamına geliyor.

Homo sapiens ile Neandertallerin, modern insanın atalarının Afrika'dan Avrasya'ya geçiş yaptığı 65 bin yıl önce karşılaştığı düşünülüyor. Her iki türün de küçük populasyonlar halinde yaşaması üremeyi nadir bir olay haline getirirken, bazı Neandertal genlerinin modern insana üstün gelmesi, bugün Afrikalı olmayan nüfuslarda bu genlerin hayatta kalmasını sağladı.

Science dergisinde yayımlanan araştırmada, Washington Üniversitesi'nden Benjamin Vernot ve Joshua Akey, Avrupa ve doğu Asyalı 600'den fazla insanın genomunu analiz etti. Ardından, bilgisayar analizleriyle Neandertallerin izlerini taşıyan tüm gen değişkenlerini taradılar. İkili, yöntemlerinin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için 2010'da Almanya'da analiz edilen bir Neandertal genomunu kullandı.

Sonuçlar, Afrikalı olmayan nüfusun yüzde 1-3 arasında Neandertal geni taşıdığını gösterirken, bu oran tüm insanlarda yüzde 20'ye kadar çıktı. Vernot, Guardian'a yaptığı açıklamada, "Bu bilgiler kanseri yenmemize yardımcı olmayabilir ama geçmişimiz hakkında önemli bilgiler sunuyor" yorumunu yaptı.

İlk Neandertal-insan melezi bulundu

'NEANDERTAL GENİ KADINLARDAN GEÇTİ’
Nature dergisinde yayımlanan ve Harvard Üniversitesi'nden David Reich tarafından yapılan bir diğer araştırmada, 1000'den fazla insan üzerinde Neandertal geni olup olmadığına bakıldı.

Sonuçlar, bazı bölgelerde Neandertallerin izlerini bıraktığını, bazı yerlerde ise yok olduklarını gösterdi.

Modern insanda bulunan birçok gen, bugün deri, saç ve tırnaklarda yer alan keratin proteini üretiminde kullanılıyor.

Reich, modern insanın en yakın akrabalarından aldığı genlerin, ağırlıklı olarak soğuk havaya dayanıklı olmayı sağladığını düşünüyor. Neandertaller, modern insana kıyasla daha kıllıydı ve sert bir deriye sahipti.

Araştırmalar, insan genomunun birçok bölgesinde Neandertal DNA'sının eksik olduğunu gösterdi. Bu durum, zamanla Neandertal genlerinin insan DNA'sında yok olduğuna işaret etti.

İki türün cinsel etkileşiminde erkeklerin X kromozomunda Neandartellerin izinin olmadığını belirten Reich, Neandertallerin erkeklerin çoğalmasını azalttığını bu yüzden genlerinin ağırlıklı olarak Neandertal kadınlarından geçtiğini belirtti.

Her iki tür, biyolojik uyumluluk gösterdikleri döneminde bir araya gelmelerine rağmen, Neandertal erkeğinin neredeyse kısır olması, genlerinin ağırlıklı olarak kadınlardan aktarılmasını sağladı. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...