Necip Hablemitoğlu suikastının 18. yıl dönümü

Tarihçi Yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun, 18 Aralık 2002 tarihinde Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırının ardından 18 yıl geçmesine rağmen Hablemitoğlu suikastının failleri halen bulunamadı.

ntv.com.tr 18.12.2020 - 11:39 | Son Güncelleme : 18.12.2020 - 12:08

Necip Hablemitoğlu suikastının 18. yıl dönümü

Ölümünün 18. yıl dönümünde anılan Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) devlet içerisindeki yapılanmasını açıkça dile getiren ilk isimlerden biriydi.

Gülen cemaatinin, dershaneler ve sivil toplum kuruluşları aracılığı ile devletin çeşitli kademelerine sızmayı amaçlayan illegal bir oluşum olduğunu söyleyen Hablemitoğlu, Yeni Hayat Dergisi'nde yazdığı yazılarında cemaatin iç yüzünü ortaya koymuştu. Necip Hablemitoğlu 18 yıl önce bugün uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Soruşturması devam eden cinayetin failleri aradan geçen 18 yıla rağmen halen bulunamadı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı, suikasttan 13 yıl sonra 2015 yılında yeniden Necip Hablemitoğlu dosyasını açtı. Suikastla ilgili delillerden yola çıkarak yeniden inceleme yapılacağı açıklandı. Cinayetin katil zanlıları arasında olarak değerlendirilen “şüpheli” Nuri Gökhan Bozkır Ukrayna'da yakalandı. Bozkır'ın Türkiye'ye iadesiyle ilgili mahkeme süreci devam ediyor.

ÖNCEDEN UYARMIŞTI

Suikast sebebiyle tamamlayamadığı "Köstebek" isimli araştırma kitabı, vefatından sonra bitirilmemiş haliyle yayımlandı. Öldürüldüğü için tamamlayamadığı kitabında, Gülen cemaatinin örgütlenmesini ve hareket mensuplarının yabancı devletlerin istihbarat servisleriyle olan ilişkileri yer alıyor.

Habletmitoğlu, kitabının son bölümünde, çalışmaları sırasında telefonunun dinlendiğinden ve bilgisayarındaki elektronik verilerin kopyalandığından emin olduğunu yazmıştı.

Hablemitoğlu 24 Haziran 1999'da 32. Gün programında, devletin kurumlarına sızmaya çalışan Gülen Cemaati tehlikesine dikkat çekip kamuoyunu bu konuda uyarmıştı. Programın diğer konukları Nevval Sevindi, Etyen Mahçupyan, Fikri Sağlar, İsmail Nacar ve Faik Bulut’tu.

MEZARI BAŞINDA ANILACAK

Tarihçi yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, vefatının 18. yılında Ankara Karşıyaka Mezarlığı 5. Kapı’da, saat 11.30’da ailesi ve sevenleri tarafından anıldı.

VİDEO: HABLETMİTOĞLU SUİKASTINDA MERMİ AYRINTISI

Sayfa Yükleniyor...