Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY Başbakanı Barzani ile görüştü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani, Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'a geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Barzani arasındaki görüşmede bölgesel konular ele alındı.

Anadolu Ajansı 23.11.2016 - 12:52 | Son Güncelleme : 23.11.2016 - 16:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY Başbakanı Barzani ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'yi kabul etti. 

Mabeyn Köşkü'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 1,5 saat sürdü. Görüşmenin ana gündem maddesinin terör örgütlerine karşı mücadelede işbirliği olduğu bildirildi.

Bölgedeki gelişmelerin de ele aldındığı görüşmede, Musul'u DAEŞ'ten temizleme operasyonunda gelinen nokta ve bundan sonra atılacak adımlar da konuşuldu.

Irak Merkezi Hükümeti ile Türkiye arasında gerginliğe neden olan Başika kampı ve PKK'nın Sincar'daki faaliyetlerinin de görüşmede masaya yatırılan konular arasında olduğu öğrenildi.

ANKARA'DAKİ TEMASLAR

Neçirvan Barzani öncesinde ise Ankara'da Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü. 

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşmede, Musul operasyonunda gelinen son aşama başta olmak üzere Irak'ta yaşanan gelişmeler, terörle mücadele ve Türkiye ile IKBY arasındaki iş birliği konuları ele alındı, bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Bu bağlamda, Başbakan Yıldırım ve Barzani, DEAŞ ve PKK başta olmak üzere, Irak'ın huzur ve istikrarını hedef alan terör örgütleriyle mücadelede iş birliğine devam edilmesi ve Türkiye ile IKBY arasında geniş bir alana yayılan ilişkilerin daha da ileri bir seviyeye taşınması için karşılıklı çabaların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

Barzani Türkiye'deki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede, ikili ve bölgesel konular ile son gelişmeler ele alındı. Ankara'da temasları kapsamında Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen Barzani, gün içinde İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilecek.

Sayfa Yükleniyor...